Air France: Strajk kosztował nas 500 mln euro

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
10 października 2014 14:02
3 komentarze
Linia Air France poinformowała, że 13-dniowy strajk, który uziemił największego francuskiego przewoźnika, kosztował 500 mln euro (ponad 2 mld zł). W sumie odwołanych zostało aż 17158 rejsów Air France.
Reklama
Do akcji protestacyjnej przystąpiły trzy związki zawodowe pilotów: SNPL, SPAF oraz ALTER. Punktem spornym był pomysł zarządu Air France, który w ramach dalszego planu restrukturyzacji chciał, aby przewoźnik pozostał obecny tylko na paryskim lotnisku Charles'a de Gaulle'a, a z innych portów rejsy miały przejąć linie zależne - HOP! oraz Transavia. Pisaliśmy o tym w naszym artykule "Air France z Paryża. Transavia i HOP! z innych miast".


Związki zawodowe pilotów Air France sprzeciwiły się takim planom przewoźnika i były zaskoczone, że zarząd linii przygotował takie zmiany bez ich wiedzy i konsultacji. Dlatego po 12 dniach strajku pilotów linia Air France poszła na ustępstwa wobec związkowców. Przewoźnik ostatecznie wycofał się z planów rozwoju niskokosztowego oddziału Transavia Europe.

Strajk obejmował loty wykonywane przez linie Air France. Dlatego na trasie z Paryża do Polski gdzie operuje tylko Air France maszynami z rodziny Airbusa A320 odwołano łącznie 45 rotacji.

Prawie dwutygodniowy strajk dotknął 1,2 mln pasażerów. Piloci Air France Cargo, Brit Air, KLM oraz linii Transavia i Transavia France nie brali udziału w strajku. Warto dodać, że był to najdłuższy strajk w historii linii Air France.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mikoair 2014-10-10 18:22   
mikoair - Profil mikoair
Paranoja... przez strajk sytuacja linii jeszcze bardziej się pogorszyła. Co więc zrobią? Będą szukać dalej jeszcze większych oszczędności...

Na nasze szczęście w Locie nie ma takich cyrków.
gość_c1f58 2014-10-10 16:16   
gość_c1f58 - Profil gość_c1f58
@wojtek W normalnych krajach tak. Niestety UE jest coraz bardziej socjalistyczna i dlatego dochodzi do takich sytuacji. Gdyby UE działała w pełni kapitalistycznie nie byłoby tutaj takich problemów jak związki zawodowe czy islamiści (nie osadzają się w krajach bez socjalu).
wojtek 2014-10-10 14:54   
wojtek - Profil wojtek
Obciążyłbym kosztami tych związkowców! Nie podoba się to szukać innych firm.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy