AF-KLM: Spadek ruchu o 16 proc.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 października 2014 17:54
Koncern Air France-KLM zanotował we wrześniu spadek liczby pasażerów o 16,3 proc. do poziomu 5,7 mln osób. To efekt 14-dniowego strajku pilotów Air France, który powodował odwołanie nawet ponad połowy lotów w niektóre dni.
Reklama

Największe straty koncern poniósł na trasach krótkodystansowych (-17,5 proc. ruchu według RPK), bo w tej grupie było najwięcej połączeń odwołanych. Stosunkowo najmniej straciły trasy na Karaiby i w region Oceanu Indyjskiego (-10,2 proc. RPK). Całkowity spadek ruchu RPK wyniósł 15,9 proc.

Równocześnie koncernowi udało się nieznacznie (średnio o 0,8 pkt proc.) poprawić wypełnienie samolotów na tych lotach, które się odbyły.

Skutki strajku pilotów Air France koncern szacuje na od 320 do 350 mln euro. W komunikacie prasowym Air France-KLM dodaje, że obserwuje mniejsze od oczekiwanego zainteresowanie rezerwacjami na kolejne kwartały, co może być częściowo spowodowane negatywnymi skutkami wizerunkowymi protestu. Szacunkowy całkowity wpływ strajku na tegoroczną EBITD-ę może sięgnąć 500 mln euro.

Spadku ruchu nie zanotowała Transavia, której nie dotyczył strajk. Niskokosztowy przewoźnik w grupie AF-KLM przewiózł we wrześniu 1,1 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 10,2 proc. rok do roku. Średnie wypełnienie wyniosło 92,2 proc. i było aż o 1,1 pkt proc. niższe niż rok temu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama