Europa przekaże dane pasażerów Kanadzie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 października 2014 20:34
Parlament Europejski pracuje nad porozumieniem określającym zasady przekazywania danych pasażerów linii lotniczych władzom Kanady. Opinię rekomendującą przyjęcie porozumienia wydała wczoraj (6.10) Komisja Spraw Zagranicznych Europarlamentu.
Reklama

Zgodnie z porozumieniem europejscy przewoźnicy mieliby przekazywać kanadyjskim władzom dane osobowe (PNR - passenger name record) pasażerów odlatujących z krajów Unii Europejskiej do Kanady. Głównym celem jest walka z terroryzmem i międzynarodową przestępczością.

Europosłowie podkreślają, że procedura musi uwzględniać odpowiednie zabezpieczenia chroniące prywatność podróżnych. Dlatego w umowie ma znaleźć się wymóg ukrywania danych po 30 dniach od lotu. Choć same informacje pozostaną w systemie, mają one zostać zabezpieczone w taki sposób, by nie dało się zidentyfikować na ich podstawie konkretnego pasażera. Równocześnie możliwe będzie jednak odzyskanie pełnych danych np. na potrzeby śledztwa.

Wgląd w dane będzie miała tylko wąska grupa uprawnionych urzędników z kanadyjskiej straży granicznej. Obywatele UE zyskają również prawo wglądu i korekty swoich danych, a w przypadku nadużycia mają mieć dostęp do procedury odszkodowawczej.

Linie lotnicze same będą decydować o tym, jakie dokładnie dane przekażą władzom. Porozumienie ogranicza także dostęp do danych szczególnie wrażliwych.

Pozytywna opinia wydana przez raportującego porozumienie w Komisji Spraw Zagranicznych europosła Charlesa Tannocka (Wielka Brytania, Partia Konserwatywna) nie jest wiążąca. Opinie muszą wydać teraz inne komisje, w tym Komisja Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Potem Komisja Spraw Zagranicznych będzie głosować nad przyjęciem porozumienia, które następnie będzie musiało zostać zatwierdzone na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Podobne porozumienie obowiązuje pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama