×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Skymark negocjuje z Airbusem niską karę


Linia Skymark Airlines rozpoczęła negocjacje z Airbusem dotyczące zmniejszenia kary finansowej, którą linia musi ponieść w wyniku anulowania zamówienia sześciu maszyn A380.


Airbus poinformował o zawieszeniu/anulacji zamówienia linii Skymark Airlines w lipcu tego roku. Powodem zaistniałej sytuacji są kwestie finansowe i słaby kurs rodzimego jena. Według japońskich analityków, spadek wartości jena w stosunku do walut obcych spowodował  prawie 30 proc. wzrost ceny A380 dla japońskiego przewoźnika.

Linia Skymark liczy, że Airbus zrozumie zaistniałą sytuację i nałoży na przewoźnika niską karę, która nie zakłóci płynności finansowej przewoźnika. Jednak jest to jeden z nielicznych przypadków zawieszenia/anulacji zamówienia kiedy pierwsze maszyny są już gotowe. A380 numer 1 dla Skymark był na etapie ostatnich przygotowań do dostawy w zakładach Airbusa w Hamburgu, natomiast kolejny z nich zakończył w sierpniu montaż końcowy w Tuluzie.


Niewątpliwie rozwiązanie umowy oznacza porażkę Airbusa w Japonii, który w ostatnich trzech latach zdobył jedyne dwa kontrakty na samoloty szerokokadłubowe. W 2011 r. to właśnie Skymark przetarł drogę do takich umów i miał być jedyną japońską linią posiadającą A380. Natomiast rok temu Airbus zdobył pierwsze w historii zamówienie od Japan Airlines (JAL), które zgodziły się kupić 31 samolotów A350: 18 A350-900 i 13 A350-1000. Zamówienie to było odpowiedzią linii na opóźnienia i uziemienie Dreamlinerów oraz złamanie monopolu Boeinga w Japonii, który nadal kontroluje 80 proc. tego rynku.

Obecnie flota japońskiego przewoźnika składa się z 34 samolotów: 30 Boeingów B737-800NG oraz czterech Airbusów A330-300. Przewoźnik oczekuje na dostawę kolejnych sześciu maszyn A330-300.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk


Reklama


Booking.com
gość_18def - Profil
gość_18def
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie