Kolejne pozytywne dane z rynku cargo

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 października 2014 08:49
Światowy ruch cargo w lotnictwie coraz większy. Z danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) wynika, że w sierpniu br. wzrósł on rok do roku o ponad 5 proc.
Reklama

Sierpniowy ruch cargo liczony w tonokilometrach (FTK) wzrósł w sierpniu o 5,1 proc. w porównaniu do sierpnia 2013 r. Oferowanie ładowności cargo rosło wolniej (o 3,4 proc.), więc poprawił się wskaźnik wypełnienia (do 43,4 proc.).

To już drugi miesiąc z rzędu, w którym światowa branża cargo lotniczego notuje duży wzrost rok do roku. W lipcu ten wskaźnik wyniósł 6,1 proc. Narastająco od początku roku ruch pod względem FTK wzrósł o 4,5 proc. w porównaniu do okresu styczeń-sierpień 2013 r.

Zdecydowanie najszybszy wzrost ruchu cargo odnotowano na Bliskim Wschodzie (7,8 proc.). Dobrymi regionami były też Azja i Pacyfik (6,3 proc.) i Ameryka Północna (5,5 proc.). Znacznie wolniej rósł ruch w Europie (1,4 proc.), co wynika m.in. ze spadku ruchu do Rosji w związku z obłożeniem tego kraju sankcjami.

Liderem wzrostu pozostaje Afryka (9,2 proc.), ale ten region to tylko 1,5 proc. całego światowego ruchu cargo.

Choć w sierpniu większy wzrost odnotowano na trasach krajowych, w skali całego roku ożywienie widać przede wszystkim na połączeniach międzynarodowych.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama