×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT na plusie i wciąż bez dalszej pomocy państwa


LOT wciąż nie sięga po drugą transzę pomocy publicznej zatwierdzonej przez Komisję Europejską. Przewoźnik w tym roku chce zarobić ok. 70 mln zł na działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów.


Zgodnie z zatwierdzonym planem restrukturyzacji LOT-u, druga transza pomocy publicznej w wysokości 381 mln zł powinna zostać wypłacona już w sierpniu ubiegłego roku. Pierwszą transzę w wysokości 400 mln zł przewoźnik otrzymał w grudniu 2012 r. 

Skuteczniejsza niż zakładano restrukturyzacja linii spowodowała jednak, że przewoźnik ma wystarczająco dużo gotówki. Po drugą transzę pomocy publicznej nie zwróci się na pewno do końca października. Nawet jeśli ostatecznie będzie ona potrzebna, LOT najprawdopodobniej nie wykorzysta całej dostępnej kwoty 381 mln zł.

LOT już po 8 miesiącach tego roku zarabiał na lataniu, a obecnie ma zysk z działalności podstawowej wynoszący kilkadziesiąt mln zł. Do końca roku przewoźnik liczy na ok. 70 mln zł zysku operacyjnego. 

- Mając stan gotówki lepszy niż oczekiwany jesteśmy w stanie nadal sami finansować trudny proces restrukturyzacji i nie sięgać jeszcze po pomoc publiczną. Zatem decyzję czy i kiedy wystąpimy z wnioskiem do właściciela o wypłatę drugiej transzy przesuwamy co najmniej na koniec października - powiedział podczas EFNI w Sopocie Sebastian Mikosz, prezes zarządu PLL LOT.

W ubiegłym roku LOT stracił na działalności podstawowej ok. 4 mln zł. W planie restrukturyzacyjnym strata miała wynieść ponad 140 mln zł. Zysk netto w ubiegłym roku wyniósł 26 mln zł. 

W komunikacie prasowym przewoźnik podkreślił, że dobre wyniki to efekt poszerzenia oferty i zmiany struktury taryf. Skutki przynosi też zwiększenie o ponad 40 proc. możliwości transferowych dla pasażerów przesiadających się w Warszawie, a także wykorzystywanie boeingów 787 Dreamliner na trasach długodystansowych. 

Restrukturyzacja LOT-u ma potrwać do końca 2015 r. Do tego czasu linia nie może zwiększać oferowania. Jesienią przewoźnik powinien ogłosić nowe założenia długoterminowej strategii firmy. 


Reklama


Booking.com
gość_8eae8 - Profil
gość_8eae8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie