POZ: Będzie nowa płaszczyzna do odladzania

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
02 października 2014 22:38
1 komentarz
Port Lotniczy Poznań zawarł umowę na budowę płaszczyzny do odladzania samolotów. Zadanie o wartości 8,7 mln zł, zostanie wykonane przez firmę STRABAG Sp. z o.o. Okres realizacji to 9 miesięcy.
Reklama

Wykonawca rozpocznie od prac projektowych, by wiosną przyszłego roku przystąpić do budowy. Nowa płaszczyzna do odladzania samolotów wraz z drogami dojazdowymi powstanie przy południowo-wschodnim progu pasa startowego. Obecnie samoloty przed operacją startu są odladzane na stanowisku postojowym przy terminalu. Dodatkowe stanowisko i zmiana miejsca odladzania przyniosą następujące rezultaty:
  • podniesienie efektywności i oszczędność środków odladzających; po czynności odlodzenia, samolot wystartuje w maksymalnie krótkim czasie, pokonując niewielką odległość do progu pasa startowego, ryzyko ponownego oblodzenia zostaje zminimalizowane, przy jednoczesnym użyciu mniejszej ilości środków chemicznych
  • usprawnienie ruchu maszyn na płycie postojowej poprzez szybsze zwalnianie i zajmowanie przez następny samolot stanowiska postojowego, obecnie wykorzystywanego także do odladzania
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia opóźnień samolotów startujących wcześnie rano, gdy przy kumulacji rejsów konieczne jest odladzanie na dwóch stanowiskach – dobra wiadomość zwłaszcza dla pasażerów tranzytowych, udających się do portów przesiadkowych na dalsze rejsy
Nowa płaszczyzna zajmie powierzchnię 9,5 tys. m². Pomieści samoloty kodu D, czyli np. Boeing 757 (rozpiętość skrzydeł: 38,05 m). W części postojowej będzie wykonana z betonu cementowego, a fragmenty dojazdowe z betonu asfaltowego. Zostanie wyposażona w system odwadniania dostosowany do użytkowania środków odladzających, konieczne oznakowanie pionowe i poziome oraz w oświetlanie krawędziowe, osiowe i projektorowe. Rozpoczęcie użytkowania planowe jest w sezonie zimowym 2015 roku.

Odladzanie samolotu na Ławicy przez firmę Welcome Airport Services

Odladzanie samolotu przed startem polega na usunięciu z powierzchni maszyny warstwy lodu i zabezpieczenie jej przed ponownym oblodzeniem. Przebiega w dwóch etapach: polewanie powierzchni gorącą mieszanką chemiczną, w celu rozpuszczenia lodu, a następnie mieszanką chłodną, by zabezpieczyć przed zamarzaniem. W czasie odladzania pasażerowie znajdują się już na pokładzie, gdyż jest to ostatnia czynność operacyjna przed kołowaniem do startu. O konieczności dokonania odlodzenia decyduje kapitan załogi. Lód na powierzchni samolotu stanowi zagrożenie przy starcie, zwiększając jego ciężar oraz opór czołowy, co wydłuża długość rozbiegu maszyny, zmniejszając siłę nośną. Na poznańskim lotnisku czynności te wykonywane są przez wyspecjalizowaną obsługę agenta handlingowego, firmę Welcome Airport Services.

Budowa płaszczyzny do odladzania to ostanie zadanie inwestycyjne realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama
Tagi
poznań

Ostatnie komentarze

gość_357a2 2014-10-03 10:52   
gość_357a2 - Profil gość_357a2
Przydałoby sie jeszcze powiększenie płyty postojowej o 4-6 miejsc oraz wydłuzenie pasa startowego do 2800-2900 m.Z tego co pamiętam było to w planach.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama