Lufthansa chciała kupić Wizz Aira

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
01 października 2014 18:12
Lufthansa chciała kupić węgierskiego przewoźnika niskokosztowego Wizz Air - informuje niemiecki tygodnik "Wirtschaftswoche". Takie plany miał poprzedni szef niemieckiej linii Christoph Franz.
Reklama

Według niemieckich dziennikarzy zakup Wizz Aira miał umożliwić wykonywanie połączeń krótkodystansowych w Europie w formule niskokosztowej poza strukturą Germawings. Tygodnik rozmawiał z anonimowymi źródłami dobrze poinformowanymi na temat tych "intensywnych negocjacji". Nie wiadomo, dlaczego nie zakończyły się one przejęciem - jednym z możliwych powodów był zbyt wysoki koszt zakupu Wizz Aira.

Nowy zarząd Lufthansy pod kierownictwem Carstena Spohra zrezygnował z tych planów i zdecydował się skoncentrować na rozwoju Germawings i Eurowings.

Podobnie jak Lufthansa postępuje inni tradycyjni przewoźnicy w Europie: Air France-KLM, które rozwija oddział Transavia (co wywołało strajk pilotów AF) czy Iberia (Vueling). Inne linie, jak choćby SAS i LOT, starają się maksymalnie redukować koszty swoich operacji krótko- i średniodystansowych, choćby poprzez redukcję darmowego serwisu do minimum. Na razie jednak te linie nie tworzą zależnych marek niskokosztowych.

W rozmowie z Pasazer.com Michael O'Leary, szef Ryanaira, przewidywał, że presja na koszty doprowadzi do outsourcingu połączeń dowożących pasażerów do hubów linii tradycyjnych. Według Irlandczyka za kilka lat takie trasy może obsługiwać właśnie Ryanair lub easyJet w zamian za ustaloną kwotę od miejsca.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama