×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Poczta na BER? Nowy pomysł na lotnisko


Jest kolejny pomysł na szybsze wykorzystanie nowego berlińskiego lotniska i ulgę dla mieszkańców okolic portu lotniczego Tegel. Uciążliwe nocne loty pocztowe miałyby zostać przeniesione na BER – informuje "Der Tagesspiegel".


Choć na głównym berlińskim lotnisku obowiązuje zakaz lotów nocnych, nie dotyczy on lotów sanitarnych, rządowych i pocztowych. To właśnie te ostatnie, szczególnie często odbywające się w godzinach nocnych, są uciążliwe dla mieszkańców. Ścieżka podejścia do lądowania na Tegel przebiega nad gęsto zamieszkanymi dzielnicami Reinickendorf i Wedding. 

W czwartek nad rekomendacją przenosin lotów pocztowych i cargo na lotnisko Schönefeld dyskutować będą radni w berlińskiej Izbie Deputowanych. Inicjatywę zgłosiła koalicja lewicowo-chadecka koalicja SPD-CDU. 

Choć formalnie loty miałyby się odbywać na lotnisko Schönefeld, w praktyce przenosiny poczty oznaczałyby początek wykorzystania nowego portu lotniczego BER. Problemy z jego otwarciem – początkowo planowanym na 2011 r., a obecnie odłożonym co najmniej do 2016 r. – wynikają z błędów konstrukcyjnych w terminalu pasażerskim. 

Lotnisko ma jednak w pełni sprawną nową infrastrukturę lotniczą, wieżę kontroli lotów, a od czerwca 2013 r. funkcjonalne centrum obsługi cargo o przepustowości 100 tys. ton rocznie. Do obsługi poczty i cargo, zgodnie ze słowami eksperta CDU ds. transportu cytowanymi przez "Der Tagesspiegel", potrzebna byłaby zaledwie jedna czwarta tych możliwości. 

Zwolennikiem przenosin poczty na Schönefeld jest też prezes spółki Berliner Flughafen Hartmut Mehdorn. 

Na razie brakuje jednak możliwości prawnych, by wymusić takie przenosiny. Zgodnie z regulacjami, dopóki na lotnisku jest wystarczająca przepustowość, linie lotnicze mogą dowolnie wybierać port lądowania. 

Od 2008 r. przewozem poczty dla Deutsche Post zajmuje się airberlin, który ma swoją bazę właśnie na Tegel. Choć lotów jest niedużo – w tym roku odbyło się ich z Berlina jedynie niecałe 300 – z uwagi na nocne godziny operacji są one bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Obecnie funkcjonują trasy pocztowe z Berlina do Frankfurtu i Stuttgartu. W okresie od stycznia do sierpnia br. w Tegel odprawiono ponad 3,5 tys. ton przesyłek pocztowych, z czego 98,5 proc. to ruch w godzinach nocnych.Reklama


Booking.com
gość_821bc - Profil
gość_821bc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie