Cargo: 1. półrocze 2014 w Polsce

7 października 2014 22:46
1 komentarz
Przez pierwsze 6 miesięcy br. na polskich lotniskach odprawiono 42,3 tys. ton ładunków cargo oraz poczty, z czego 34 proc. ładunków doprawiono "na kołach" (RFS), 57 proc. odleciało z lotnisko na pokładach samolotów (on board), pozostałe 8 proc. to poczta.
Reklama
Raport powstał na bazie danych, jakie otrzymaliśmy bezpośrednio od polskich portów lotniczych.

Po naszym raporcie nt. ilości ładunków cargo oraz poczty odprawionych w 2013 roku na polskich lotniskach, tym razem prezentujemy wyniki za pierwsze półrocze br.


W największym z segmentów przewożonego cargo, czyli "on board" odprawiono 24,2 tys. ton ładunków. Najwięcej towarów na pokładach samolotów odprawiane jest w Warszawie (61 proc. ogółu). Na drugim miejscu są Katowice (28 proc). Na trzecim miejscu jest lotnisko w Gdańsku z udziałem na poziomie 9 proc. Pozostałe porty odprawiają znikomą ilość takich ładunków lub wcale.

Wnętrze frachtowca B747-400 linii TNT

Drugim ważnym segmentem jest cargo RFS (Road Feeder Service), czyli ładunki transportowane z/do polskich lotnisk TIR-ami. Ładunek transportowany na ciężarówkach RFS jest odprawiany na danym lotnisku w Polsce i po dotarciu np. do Frankfurtu lub Wiednia jest bezpośrednio umieszczany w samolocie cargo. W porcie wylotu nie wymaga dalszej odprawy. Tak naprawdę połączenie RFS to pierwszy etap połączenia lotniczego "na kołach".

Jako RFS w pierwszym półroczu 2014 roku odprawionych zostało 14,6 tys. ton ładunków. Najwięcej odprawiła Warszawa (40 proc.), na drugim miejscu Wrocław (17 proc.) na trzecim Łódź (16 proc.), udział pozostałych polskich portów jest na poziomie kilku procent.

Air China Cargo w LCJ Cargo

Lotnisko im. Chopina jest zdecydowanym liderem w kraju po zsumowaniu ładunków odprawionych na pokładzie samolotów i ciężarówek. Drugie miejsce należy do Katowic, na trzecim miejscu uplasowały się lotniska Wrocław, Gdańsk i Łódź, które odprawiły podobne ilości frachtu.


Omawiając dział cargo dla lotniska należy uwzględnić również pocztę odprawianą drogą lotniczą. Ten segment prezentuje się następująco dla wszystkich polskich lotnisk. Przez pierwsze 6 miesięcy br. odprawiono na polskich lotniskach 3,6 tys. ton ładunków poczty. 30 proc. całej krajowej poczty lotniczej odprawiane jest w Warszawie.

Samolot transportowy linii DHL na lotnisku w Poznaniu

Jeżeli zsumujemy wszystkie segmenty cargo czyli On Board, RFS i pocztę otrzymamy następujące zestawienie, które łącznie dotyczy 42,3 tys. ton odprawionego frachtu w Polsce.

Komputery DELL w LCJ Cargo transportowane do Ameryki Południowej przez Cargolux

Lotnisko Chopina łącznie z pocztą odprawiło 21,7 tys. ton ładunków. Z tego 68 proc. frachtu odleciało lub przyleciało na pokładzie samolotów. Połączeniami "na kołach" odprawiono 27 proc. ładunków, pozostałe 5 proc. to przesyłki pocztowe.



Na drugiem miejscu w Polsce plasuje się Port Lotniczy Pyrzowice w Katowicach, który łącznie odprawił 8,3 tys. ton frachtu, z czego najwięcej na pokładzie samolotów (83 proc.).



Trzecie miejsce zajmuje Port Lotniczy Gdańsk, tutaj również cargo "on board" ma największy udział w całości odprawianych ładunków.



Na czwartej pozycji Port Lotniczy Wrocław, gdzie 90 proc. odprawianych ładunków to fracht "na kołach".



Piąte miejsce Lodz Airport. Tutaj 100 proc. odprawianego cargo jest importowane i eksportowane truckami (RFS).



Na szóstej pozycji Kraków Airport, gdzie ponad połowa ładunków to cargo lotnicze "na kołach".



7. miejsce zajęło lotnisko w Poznaniu, na którym również RFS to główny sposób odprawiania ładunków cargo.



Ósma pozycja w kraju przypada lotnisku w Szczecinie, które z segmentu ładunków odprawia głownie pocztę.



Rzeszów, który uplasował się na 9. miejscu również odprawia głównie pocztę.



Na 10. pozycji Port Lotniczy Bydgoszcz, również ze znaczącym udziałem poczty.



Dzięki 1 273 kg odprawionych ładunków, Port Lotniczy Lublin zajął 11. miejsce.



Lotniska w Modlinie i Zielonej Górze nie odprawiły frachtu cargo.

Dane za pierwsze półrocze 2014 roku podobnie jak dane za cały ubiegły rok potwierdzają dominująca pozycję Warszawy jako lotniska cargo w Polsce, silna jest również pozycja Katowic. Lotniska o najsilniejszych pozycjach w kraju to porty z największą ilością połączeń samolotami transportowymi. Połączenia te to regularne loty przewoźników takich jak UPS czy TNT, ale również rejsy ad hoc. Zebrane przez nas dane ponownie pokazują też duże znaczenie cargo RFS.

Fot. Marcin Strzelecki, Michał Kaczmarek, TNT.

Ostatnie komentarze

gość_b9932 2014-10-09 17:00   
gość_b9932 - Profil gość_b9932
Cargo RFS + On Board - I półrocze 2014 (t) dla BZG to 2t, bo z tego co mnie uczyli w szkole 1+1=2. I ostatecznie Total Cargo - I półrocze 2014 dla BZG to 58t nie 57t. Choć to i tak niewiele zmienia...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy