Bydgoszcz w Klastrze Lotniczym

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
26 września 2014 21:05
1 komentarz
Wczoraj (25.09) do Bydgoskiego Klastra Lotniczego oficjalnie przystąpił Port Lotniczy Bydgoszcz. Lotnisko stanowić będzie jeden z kluczowych elementów działania Klastra i pozwoli na rozwijanie szeregu wspólnych projektów.
Reklama

Bydgoskie lotnisko uczestniczyło w inicjatywie tworzenia Klastra od samego początku. Wraz z formalnym przystąpieniem będzie współdziałać w prowadzonych i planowanych projektach klastrowych. Wśród pierwszych planowanych inicjatyw są działania promocyjne i handlowe m.in wspólny udział w polskich i zagranicznych targach i konferencjach branżowych. Pozwoli to na większą efektywność działań w zakresie poszukiwania potencjalnych partnerów biznesowych członków Klastra zarówno w obszarze lotnictwa cywilnego, jak i wojskowego.

- Porty lotnicze stanowią oś działania klastrów lotniczych w całej Europie. Liczymy, że współpraca klastrowa pozwoli na rozwój branży lotniczej w regionie, ale też przyniesie bardzo wymierne korzyści naszemu lotnisku. Będzie to zarówno większa ilość obsługiwanych maszyn przybywających do Wojskowych Zakładów Lotniczych, jak też lepsze wykorzystanie potencjału wszystkich członków w promocji oferowanych usług na międzynarodowych imprezach branżowych - powiedział Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz.


Współpraca w ramach klastra to również konkretne inicjatywy związane z udostępnianiem i rozwojem infrastruktury lotniczej. W sierpniu br Port Lotniczy Bydgoszcz i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy podpisały porozumienie dotyczące wykorzystania infrastruktury lotniska do lotów próbnych samolotów remontowanych w WZL. Współdziałanie w klastrze umożliwi dalszy rozwój obydwu podmiotów.

- Klaster prowadzi działania zmierzające do pozyskiwania kontrahentów dla WZL nr 2 w ramach projektu budowy hangaru do malowania samolotów. Podpisano już listy intencyjne z przewoźnikami PLL LOT, Eurolot oraz z firmą Linetech. Kluczowa w tym zakresie jest współpraca z Portem Lotniczym Bydgoszcz, zarówno pod względem operacyjnym, jak i prowadzonych przez lotnisko inwestycji umożliwiających bezpieczne dotarcie samolotów na teren WZL nr 2 - powiedział Ryszard Orłowski, dyrektor rozwoju i wdrożeń WZL.

Wśród planowanych przez lotnisko inwestycji znajdują się m.in. remont drogi dojazdowej z lotniska do WZL (droga kołowania Foxtrot) który umożliwi bezpieczne poruszanie się na tej trasie, wykonanie remontu dróg kołowania i dróg technicznych, systemu odwodnienia oraz zakup specjalistycznego sprzętu do obsługi ruchu lotniczego. Wykonanie tych inwestycji umożliwi przemieszczanie się do WZL dużych samolotów w kodzie D, czyli maszyn o rozpiętości skrzydeł do 52 m, np. Boeing 737, Boeing 757, Airbus A320.

W ramach innych inicjatyw Klastra podjęte zostały działania zmierzające do nawiązania współpracy z prestiżowym ośrodkiem szkoleniowym Lufthansa Technik, co zapewni dostęp do fachowej wiedzy i doradztwa w zakresie mechaniki samolotów oraz profesjonalnego kształcenia lotniczego. Planowane jest również utworzenie Centrum Edukacji Lotniczej, które w oparciu o infrastrukturę WZL nr 2, Portu Lotniczego Bydgoszcz oraz Aeroklubu Bydgoskiego i wiedzę pozostałych członków Klastra promować będzie sektor lotniczy i lotnictwo poprzez pokazy, szkolenia i praktyki czy konferencje. Ważną inicjatywą jest też planowane przystąpienie przez Klaster do Związku Europejskich Klastrów Lotniczych (EACP - European Aerospace Cluster Partnership). Pozwoli to na dalsze rozwijanie współpracy z innymi regionami o potencjale lotniczym, które zrzeszone są w tej organizacji poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń oraz realizację konkretnych projektów.

Bydgoski Klaster Lotniczy powstał w 2014 roku, ma na celu rozwój lotnictwa w Bydgoszczy, tworzenie nowych technologii oraz wdrażanie ich w życie, a także pomóc w szkoleniu fachowców i specjalistów we wszystkich branżach związanych z lotnictwem i dziedzinami pokrewnymi. Klaster tworzą Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, Miasto Bydgoszcz, Aeroklub Bydgoski, Port Lotniczy Bydgoszcz S.A., Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Politechnika Poznańska, Victorius s.c., Energopal Sp. z o.o., BOHAMET-ARMATURA, GRAFORM. Siedzibą Bydgoskiego Klastra Lotniczego są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_07363 2014-09-27 21:37   
gość_07363 - Profil gość_07363
To nie klaster, tylko plaster na otwartą ranę przez którą wykrwawia się BZG.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama