×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus pełen optymizmu po locie A320neo


Airbus A320neo wykonał wczoraj (25.09) swój pierwszy techniczny lot z Tuluzy. Po godzinie 14:15 maszyna powróciła na lotnisko Blagnac. Wkrótce zaprezentujemy obszerną fotorelację z tego wydarzenia oraz podsumujemy jaki będzie A320neo.

Pierwszy rejs trwał 2 godziny i 15 minut. Całą trasę można było śledzić na stronie/radarze Flightradar24.com.


- Gratuluję całej ekipie projektu A320neo, obsłudze naziemnej oraz pierwszej załodze tego samolotu. A320neo, który wzbił się dziś w powietrze opiera się w głównej mierze na sukcesie rodzina samolotów A320. Samolot dzięki jego pierwotnym innowacjom łączy w A320neo najbardziej efektywne technologie silnikowe i aerodynamiczne, a także nowe funkcje kabiny pasażerskiej. Dzięki temu na rynek trafi produkt, który da liniom oszczędności rzędu 20 proc. mniej zużywanego paliwa na pasażera, a my będziemy prowadzić w sprzedaży na rynku wąskokadłubowym - powiedział Fabrice Brégier, prezes Airbusa.

W podobnym tonie wypowiadał się także wiceprezes programu A320neo.

- Jestem bardzo szczęśliwy. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Obiecałem wszystkim w firmie, że do końca września 2014 r. pierwszy A320neo wzbije się w powietrze. Tak też się stało i dziś 25 września 2014 r. się to potwierdziło. Do A320neo wnieśliśmy ponad 200 poprawek dlatego czeka nas teraz 3 tys. godzin lotów technicznych i wiele nowych certyfikacji - powiedział Klaus Roewe, wiceszef programu A320neo.

- Po tym pierwszym locie czuje się jak w dniu mojego ślubu. Kiedy z lekką niepewnością czeka się na ten moment w którym padnie słowo "tak". Myślę, że dziś A320neo powiedział właśnie "tak" - zażartował Roewe.

Załoga samolotu potwierdziła, że podczas pierwszego lotu wszystko odbyło się zgodnie z planem, a sam samolot prowadziło się znakomicie. Piloci A320neo chwalili także duże możliwości nowych silników Pratt & Whitney PurePower PW1100.

Załoga A320neo oraz zarząd Airbusa i Pratt & Whitney

A320neo będzie oszczędniejszą wersją A320ceo. Pozwoli to zredukować zużywane paliwo od 15 do 20 proc. co daje około 3600-4000 ton mniej emisji CO2 w całym roku przypadającej na jeden samolot. Silniki napędzające maszynę będą cichsze, a zredukowane koszty operacyjne dadzą możliwość wydłużonego przelotu o 950 km (500 mil) lub przewiezienia do 2 ton ładunku więcej niż dotychczas.

Piotr Bożyk
fot. Piotr Bożykgość_e4b25 - Profil
gość_e4b25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie