Innowacyjne technologie w branży hotelarskiej

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
25 września 2014 14:00
1 komentarz
Według badania przeprowadzonego przez portal rezerwacji hoteli HRS, coraz więcej gości oczekuje innowacyjnych technologii w hotelach. Już 34% gości w Polsce wolałoby obsługiwać światło, klimatyzację i telewizję poprzez smartfona lub tablet.
Reklama

Obecnie dla wielu podróżujących smartfony, tablety i towarzyszące im aplikacje są nieodłącznymi „towarzyszami” podróży. Tak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Fraunhofer IAO we współpracy z portalem rezerwacji hotelowych HRS. Nowoczesne technologie zaczynają zatem trafiać również do hoteli: tablety zamiast folderów informacyjnych, smartfony zamiast kluczy do pokoju, aplikacje zamiast pilotów. W ten sposób branża hotelarska dostosowuje się do nowych wymagań gości.

Według badania 34% gości w Polsce wolałoby obsługiwać światło, klimatyzację i telewizję poprzez jeden ekran zamiast używać różnych pilotów lub włączników. Podróżujący służbowo chcieliby mieć do dyspozycji to, co znają z domu. Na całym świecie 44% z nich opowiedziało się za możliwością posiadania w pokoju tabletu, a 23% – laptopa.

- Hotele zaawansowane technologicznie to nie jest tylko i wyłącznie nowy trend w hotelarstwie choć mogłoby się tak wydawać. Zastosowanie nowych technologii w obsłudze gościa wynika z jednej strony z potrzeb klienta – szczególnie często podróżujący skarzą się na czas spędzony w kolejkach do recepcji. Samoobsługowe hotele, w których można dokonać zameldowania i wymeldowania automatycznie, często nawet z pokoju gościa a mailowo otrzymać fakturę, są entuzjastycznie oceniane przez podróżujących służbowo. Technologia daje jednak także wymierne korzyści hotelom. Wirtualny dozorca to wymarzone narzędzie do zwiększania satysfakcji klienta, który nawet jeżeli nie interesuje się życiem hotelu czy jego okolic, doceni informacje wyświetloną na iPadzie, iPhonie czy w TV. To także wspaniały sposób na sprzedaż dodatkowych usług - tym bardziej, że realizowaną w sposób nienachalny. Przewidujemy, że większość nowopowstających hoteli będzie sięgało po nowinki technologiczne, starając się także zaskoczyć swoich klientów wprowadzaniem najnowocześniejszych rozwiązań umilających przestrzeń hotelu czy czas wolny swoich klientów - tłumaczy Agnieszka Sapa, dyrektor działu Hotel Solutions HRS Polska.

Wiele hoteli bierze pod uwagę nowoczesne rozwiązania i już zaczęło podwyższać swój technologiczny standard. Na przykład w Falkensteiner Balance Resort w austriackiej miejscowości Stegersbach każdy pokój wyposażony jest w specjalnie skonfigurowany tablet, oddawany do dyspozycji gościa. Tam znajdzie on m.in. codzienne gazety, aktualną pogodę lub plan hotelu. Taki tablet to znacznie więcej niż tylko zamiennik tradycyjnego folderu informacyjnego. Stanowi on raczej środek komunikacji oraz sprzedaży. Dzięki niemu goście mogą zawiadomić obsługę, ocenić hotel, zarezerwować stolik w restauracji lub tea time na polu golfowym oraz wypożyczyć rower elektryczny lub samochód. Poza tym hotelowe Spa codziennie oferuje za pośrednictwem tabletu bezpłatne wizyt w strefie wellness.

Portal rezerwacji hotelowych HRS prezentuje więcej hoteli dysponujących innowacyjnymi technologiami:

Novotel München Messe**** - Monachium. W tym hotelu goście witani są nie tylko przez prawdziwego, ale też wirtualnego recepcjonistę. Poza tym hotel dysponuje ekranami dotykowymi, na których goście mogą znaleźć najbliższe wyjście, informacje pogodowe oraz loty lub wysłać wirtualną pocztówkę.

Yotel*** - Nowy York. W nowojorskim Yotel, robot pomoże gościom z bagażem: po wydaniu klucza w terminalu, goście mogą oddać bagaż robotowi. Tzw. Yobot zamyka je w bezpiecznych szafkach. W pokojach czekają: szybkie wi-fi, płaskie ekrany na ścianach z funkcją strumieniowego przesyłania dźwięków oraz biurka z możliwością podłączenia iPoda lub innych urządzeń.

Eccleston Square***** - Londyn. W Eccleston Square w Londynie, butikowym hotelu z historyczną atmosferą, intuicyjna technologia łączy się z luksusowym designem. Po przyjeździe goście otrzymują iPada z wirtualnym recepcjonistą, za pomocą którego mogą sterować w zasadzie wszystkim w pokoju. Posługując się ekranem dotykowym, mogą m.in. przejrzystą, szklaną ścianę łazienki zamienić w szkło mleczne.

W Taipei***** - Taipei. W samym sercu tajwańskiej metropolii Taipei, z widokiem na słynny 101 Tower, znajduje się stylowy i luksusowy hotel W Taipei. Szczyci się on designerskimi instalacjami oraz najnowszymi technologiami, które zapewniają gościom komfort i rozrywkę na najwyższym poziomie. Poza ogromnym płaskimi telewizorami LCD i nowoczesnym systemem dźwiękowym, niektóre pokoje wyposażone są również w projektory oraz stacje dokujące do iPhonów.

Blow Up Hall 5050***** - Poznań. Za murami starego browaru w Poznaniu znajduje się stylowy hotel Blow Up Hall 5050. Nie ma on recepcji, a indywidualnie urządzone pokoje nie mają numerów. Zamiast klucza gościom wręczany jest iPhone, który umożliwia znalezienie i otworzenie drzwi właściwego pokoju oraz dostarcza dodatkowych informacji i wskazówek. Ponadto goście zostaną rozpoznani przez system przy kolejnym wejściu do budynku.

Prizeotel*** - Hamburg. W Prizeotel w Hamburgu, interakcja z gościem nie kończy się w hotelu. Goście mogą słuchać muzyki hotelowej będąc poza nim. W tym kolorowym, designerskim hotelu, podróżujący służbowo amatorzy nowoczesnych technologii znajdą coś dla siebie: wyposażenie obejmuje 32-calowy płaski ekran z połączeniem HDMI do musicLamp, co pozwala na słuchanie muzyki przez Bluetooth, ładowanie telefonu komórkowego lub wykonywanie połączeń. Możliwe jest również korzystanie z Work&Surf Station oraz cyfrowego kiosku z gazetami.

PURO Hotel**** - Kraków. Innowacyjność PURO Hotel Kraków przejawia się w zaawansowanej, ale przyjaznej technologii – goście mają możliwość szybkiego zameldowania i wymeldowania się za pomocą check-in kiosków, a tablety znajdujące się w pokojach pozwalają m.in. na zarządzanie temperaturą i oświetleniem, jak również na wykonywanie połączeń międzynarodowych.

Badanie było zaadresowane do gości hotelowych w różnych krajach i zostało przeprowadzone w okresie od maja do lipca 2014 roku. Ankieta internetowa promowana była na stronie HRS. Łącznie wzięło w niej udział 4 377 użytkowników.

HRS jest ogólnoświatowym portalem rezerwacji hoteli obsługującym osoby podróżujące służbowo i prywatnie, który działa w oparciu o bazę danych obejmującą ponad 250 tys. hoteli wszystkich kategorii w 190 krajach. Z serwisu HRS rocznie korzysta około 80 mln użytkowników.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama
Tagi
hrs hotele

Ostatnie komentarze

gość_0df6d 2018-05-28 16:00   
gość_0df6d - Profil gość_0df6d
fajne
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama