LCC Lufthansy poleci na Airbusach A330-300

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
24 września 2014 10:02
4 komentarze
Rada nadzorcza grupy Lufthansa poinformowała, że jej zależna i niskokosztowa linia dalekodystansowa, która wystartuje jesienią przyszłego roku, rozpocznie loty siedmioma Airbusami A330-300 szerokokadłubowymi oraz ma posiadać trzy bazy operacyjne.
Reklama

Samoloty będą przeniesione z floty Lufthansy, a ich pokład będzie skonfigurowany w dwie klasy podróży: ekonomiczną oraz ekonomiczną premium. Planowana nazwa projektu to WorldWings.

Utworzenie własnej spółki niskokosztowej, która obsługiwać ma przede wszystkim loty azjatyckie, to dla Lufthansy scenariusz efektywnej konkurencji na trasach pomiędzy Europą a Azją z liniami z Bliskiego Wschodu (Emirates, Etihad Airways, Qatar Airways).

- Chcemy wystartować jesienią 2015 roku. Jeśli nasza taktyka dotycząca tego rodzaju biznesu pójdzie zgodnie z planem, to nie zatrzymamy się tylko na siedmiu maszynach, ale rozważymy zamówienie także nowych samolotów A350 lub B787 - powiedział Carsten Spohr, prezes i dyrektor generalny Lufthansy.


Obecnie wiadomo, że nowa linia ma mieć trzy bazy operacyjne na lotniskach w Monachium, Dusseldorfie oraz Kolonii/Bonn i obsługiwać trasy z przeważającym niskopłatnym ruchem turystycznym. Wśród potencjalnych miast do których poleci nowa linia jest Bangkok, Kuala Lumpur, Kalkuta, Hyderabad, Chennai, Guangzhou, Nanjing, Qingdao oraz Shenyang.

Jednak z ostatnich doniesień niemieckiej prasy wynika, że negocjacje z portem w Dusseldorfie i Monachium zakończyły się fiaskiem. Kwestią sporną pozostaje wysokość opłat za lądowanie samolotu. Zagrywka lotniska w Dusseldorfie, to prawdopodobnie celowe działanie i próba zmniejszenia konkurencji dla linii airberlin, która jest największym przewoźnikiem na lotnisku.

Jedną z możliwości realizacji nowej linii, może być platforma oparta o linię Sun Express, będącą po równo joint venture Lufthansy i Turkish Airlines. Rozmowy z tym partnerem z sojuszu Star Alliance są więc kontynuowane. Wcześniej niemieckie linie lotnicze wskazywały SunExpress (współpraca z Turkish Airlines) jako podstawę dla nowej spółki zależnej.

Związek zawodowy pilotów Lufthansy "Vereinigung Cockpit" sprzeciwia się planom przewoźnika i przygotowuje obecnie ankietę wśród swoich członków w celu uzyskania potencjalnej zgodny na akcję protestacyjną w tej kwestii.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2014-09-30 02:04   
greg0303 - Profil greg0303
Projekt "Jump" Lufthansy przewiduje rekonfigurację wnętrza maszyn A340 i ich transfer do szwajcarskiego przewoźnika PrivatAir, który operowałby niskokosztowe rejsy dalekiego zasięgu dla niemieckiego narodowego przewoźnika.
gość_bde32 2014-09-26 10:38   
gość_bde32 - Profil gość_bde32
gdyż Berlin jest za biedny a i obecne lotniska pękają w szwach
gość_27a10 2014-09-24 21:08   
gość_27a10 - Profil gość_27a10
Skoro nie dogadują się z DUS i MUC to czemu nie rozważają Berlina?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama