Lufthansa: Nowa jakość i plany wzrostu

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
22 września 2014 11:29
1 komentarz
Podczas ostatniego posiedzenia rady nadzorczej Lufthansy, jej członkowie zostali poinformowani przez zarząd o dotychczasowych postępach w realizacji ogłoszonej 9 lipca br. inicjatywy nowej jakości i planów wzrostu.
Reklama

  • Rada nadzorcza zatwierdziła zamówienie 10 Airbusów A320ceo dla Eurowings,
  • Zarząd pracuje nad rozwojem platformy dla połączeń dalekiego zasięgu,
  • Koncepcja rejsów dalekiego zasięgu skupia się na segmencie wyjazdów wakacyjnych – do 14 maszyn typu Airbus A340-300 będzie je obsługiwać pod marką Lufthansa,
  • Lufthansa Technik AG inwestuje 60 mln euro w nowy obiekt we Frankfurcie.

Grupa Lufthansy zatwierdziła zamówienie 10 ekonomicznych Airbusów A320ceo w związku z zaplanowaną wymianą floty Eurowings. Z flotą 23 maszyn, Eurowings obsługuje obecnie krajowe i europejskie trasy z lotnisk innych niż Frankfurt i Monachium w imieniu Germanwings. Kolejne 13 A320 zostaną dostarczone przewoźnikowi na początku 2015 roku, dzięki czemu cała flota będzie się składać z Airbusów. Całkowita wymiana obecnej floty Eurowings w skład której wchodzą Bombardiery CRJ900 na nowoczesne i wydajne A320ceo pozwoli na wzrost przewagi konkurencyjnej jednostki oddziału przewoźnika w Dusseldorfie i umożliwi lepsze konkurowanie z tanimi europejskimi przewoźnikami.

Rada nadzorcza grupy LH ogłosiła także zamówienie 15 Airbusów A320neo dla linii SWISS. Kontrakt zawiera także 10 opcji na samoloty tego typu.

- Kombinacja naszych głównych marek w zakresie jakości, sektora premium oraz rozwój nowych platform dla segmentu podróży wakacyjnych, które dynamicznie rosną będąc jednocześnie bardzo wrażliwymi na ceny, to nasz plan na dalszy rozwój i przyszły sukces linii Lufthansa Group – powiedział Carsten Spohr, prezes zarządu i dyrektor generalny Lufthansy.


- Nowa koncepcja wzmocniłaby system portów przesiadkowych we Frankfurcie, Monachium, Zurychu, Wiedniu i Brukseli. Nasza strategia dostarczyła nam także narzędzi umożliwiających wzrost w tych obszarach, w których tradycyjna jakość marek Lufthansa Group dotychczas nie była w stanie z sukcesem się rozwijać – dodał Spohr.

Celem wdrożenia koncepcji Wings jest scementowanie mocnej pozycji grupy Lufthansa na rynkach krajowych w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Belgii, z połączeniami bezpośrednimi. Działalność na tych trasach z dala od głównych portów przesiadkowych charakteryzuje się ponadprzeciętnym wzrostem w sektorze wyjazdów wakacyjnych pomimo rosnącej konkurencji ze strony dynamicznie rozwijających się tanich przewoźników.

Zarząd zaprezentował także radzie nadzorczej plany dotyczące nowej, efektywnej kosztowo oferty połączeń dalekiego zasięgu stanowiącej część koncepcji Wings. Jedną z możliwości realizacji tego planu, może być platforma oparta o linię Sun Express, będącą po równo joint venture Lufthansy i Turkish Airlines. Rozmowy z tym partnerem w sojuszu Star Alliance są więc kontynuowane. Założeniem nowej platformy jest uzupełnienie oferty grupy Lufthansa o maksymalnie 7 Airbusów A330-300 oraz rozpoczęcie operacji w Monachium, Dusseldorfie i Kolonii jesienią 2015 r.


Największy nacisk zostanie położony na te kierunki, które pozwalają zakładać ponadprzeciętny wzrost w segmencie podróży wakacyjnych oraz które dopełniają obecną siatkę połączeń Lufthansy. Dodatkowo, oprócz finansowania nowej linii międzykontynentalnej, pozostały ruch międzynarodowy będzie rozwijany tak, aby w przyszłości marka Lufthansa mogła z zyskiem oferować podróże turystyczne. W tym celu 14 Airbusów A340-300 z floty dalekiego zasięgu, będzie wyposażonych w kabiny dostosowane do tego rodzaju podróży. Wraz z wejściem w życie zimowego rozkładu połączeń 2015/2016, ta część floty będzie operować po znacznie niższych kosztach oferując jednocześnie najwyższą jakość serwisu i komfortu. 14 maszyn będzie latać bez klasy pierwszej, w konfiguracji trzech klas podróży dla 258 pasażerów: 18 w klasie biznes, 19 w ekonomicznej premium oraz 221 w ekonomicznej. Maszyny w takiej konfiguracji klas będą obsługiwać głównie kierunki wakacyjne lub rynki, z których bez wprowadzenia tańszej oferty Lufthansa musiałaby się wycofać.

Oprócz koncepcji wzrostu przewoźników grupy Lufthansy, rada nadzorcza zatwierdziła także wydatki inwestycyjne w wysokości 60 mln euro dla Lufthansa Technik we Frankfurcie. Spółka techniczna grupy zamierza zbudować nowy warsztat dla kół i hamulców we wschodniej części zajmowanego obszaru (Osthafen). Budynek ma być oddany do użytku w 2017 r. Nowe operacje pozwolą Lufthansa Technik, będącej światowym liderem w zakresie serwisowania samolotów na całym świecie, na osiąganie dalszego wzrostu w tak ważnym obszarze konserwacji kół i hamulców. Inwestycja pozwoli Lufthansa Technik zabezpieczyć miejsca pracy dla 130 wysoko wykwalifikowanych pracowników we Frankfurcie. Nowy budynek ma być nowocześnie wyposażony, dzięki czemu przekroczy o 30 proc. niemieckie normy dotyczące ochrony przyrody (EnEV).

Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

greg0303 2014-09-23 01:14   
greg0303 - Profil greg0303
Według najnowszych planów filia Lufthansy, która będzie obsługiwała rejsy niskokosztowe dalekiego zasięgu, otrzyma nazwę "Worldwings".
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama