×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Atlanta nadal największym lotniskiem świata


Atlanta pozostała najbardziej ruchliwym lotniskiem świata w 2013 r. - wynika z danych Airports Council International. Pomimo spadku liczby pasażerów o 1,1 proc., nadal ma ponad 10 mln pasażerów przewagi nad drugim Pekinem.


Zgodnie z danymi ACI, które zbiera informacje z niemal 2000 lotnisk w 160 krajach, ruch lotniczy w 2013 r. wzrósł o 4,6 proc. do 6,3 mld. 

- Pomimo wymagającego otoczenia dla operacji lotniczych, światowy ruch przekroczył poziom 6 miliardów, co jest wspaniałym osiągnięciem na stulecie lotnictwa cywilnego. Szanse przed lotnictwem są liczne, szczególnie na rynkach rozwijających się - oceniła cytowana w komunikacie prasowym Angela Gittens, dyrektor generalna ACI na świecie.

Największą liczbę pasażerów po raz kolejny odprawiło lotnisko w Atlancie. Port obsłużył w ubiegłym roku ponad 94,4 mln pasażerów. Było to o 1,1 proc. mniej niż rok wcześniej, ale przewaga Atlanty nad drugim Pekinem (83,7 mln, wzrost o 2,2 proc.), choć maleje, wciąż jest znaczna. Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Londyn Heathrow (72,4 mln, wzrost o 3,3 proc.). Lista lotnisk w pierwszej dziesiątce nie uległa zmianie, choć duży skok z 10. na 7. pozycję wykonało lotnisko w Dubaju (66,4 mln, wzrost o 15,2 proc.). 

Pod względem regionów najwięcej, bo aż 2,06 mld pasażerów skorzystało z lotnisk Azji i Pacyfiku. Był to wzrost o 8,7 proc. rok do roku. Lotniska Bliskiego Wschodu mają wciąż stosunkowo niewielki udział (278 mln pasażerów), ale wzrosły aż o 7 proc. Ogólnie rynki rozwijające się zanotowały niemal 9-proc. przyrost liczby podróżnych, a ich udział w światowym lotnictwie wzrósł do 46 proc. 

Poza Dubajem szybko rósł także ruch na lotniskach w Stambule Ataturk (o 13,7 proc., lotnisko zajmuje 18. miejsce na świecie) i w Kuala Lumpur (19,1 proc., 20. miejsce). 

Pod względem miejskich systemów lotnisk prowadzi Londyn (140 mln pasażerów) przed Nowym Jorkiem (112 mln) i Tokio (105 mln). Najbardziej ruchliwe lotniska międzynarodowe to Londyn Heathrow (67,3 mln pasażerów podróżujących lotami międzynarodowymi), Dubaj (65,9 mln) i Hong Kong (59,3 mln). Z kolei w ruchu krajowym przodują: Atlanta (84,2 mln), Pekin (67,5 mln) i Tokio Haneda (60,9 mln). 

Dane ACI obejmują też ruch cargo. Na podium znalazły się w takiej samej kolejności jak rok temu lotniska Hong Kong (4,2 mln ton cargo, 2,4 proc. wzrostu), Memphis (4,1 mln ton, 3,0 proc.) i Szanghaj (2,9 mln ton, -0,3 proc.). 

Największe polskie lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie obsłużyło w 2013 r. według Urzędu Lotnictwa Cywilnego 10,7 mln pasażerów.gość_e351f - Profil
gość_e351f
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie