UOKiK: 4You Airlines do prokuratury

18 września 2014 18:00
4 komentarze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów składa wniosek do prokuratury w sprawie 4You Airlines. Urząd ocenia, że mogło dojść do popełnienie przestępstwa oszustwa.
Reklama
UOKiK we wniosku do prokuratury powołał się na artykuł 286 Kodeksu karnego, który dotyczy popełnienia oszustwa.

Zdaniem Urzędu istnieje duże prawdopodobieństwo niewykonania przez przedsiębiorcę zobowiązań wynikających z zawartych umów. Potwierdzają się tym samym nasze wątpliwości wobec planów biznesowych tej linii, o których obszernie pisaliśmy. Spółka mogła, według nieoficjalnych informacji, sprzedać nawet kilkanaście tysięcy biletów.

Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że 4You Airlines nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ nie otrzymał wymaganych prawem dokumentów: certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki. Urząd ustalił też, że nie jest możliwe ich uzyskanie przez przedsiębiorcę przed 3 listopada 2014 r.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie 4You Airlines UOKiK wszczął 26 sierpnia. Z napływających do Urzędu sygnałów wynikało, że przedsiębiorca może wprowadzać konsumentów w błąd co do charakteru świadczonych usług oraz własnej sytuacji prawnej.

W opinii UOKiK nieprawdziwe mogą być również zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorcy informacje na temat floty jaką dysponuje. Spółka informuje, że leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair. Tymczasem z informacji uzyskanych przez Urząd wynika, że żaden polski przewoźnik lotniczy nie ma zgody na eksploatację statków powietrznych tego przewoźnika, a 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia umowy leasingu samolotów.

Jak dotąd przedsiębiorca nie odpowiedział na wezwanie i nie skontaktował się z UOKiK-iem w celu udzielenia wyjaśnień w związku z prowadzonym od 26 sierpnia postępowaniem wyjaśniającym. 4You Airlines nie odpowiadają również na pytania dziennikarzy i to od kilku miesięcy.

UOKiK przypomina, że osoby płacące kartą w przypadku niewykonania usługi mogą skorzystać z opcji charge-back.

Jeśli faktycznie doszło do oszustwa, konsumenci będą mogli skorzystać również z prawa do odstąpienia od umowy z powołaniem się na przepisy kodeksu cywilnego dotyczące niemożliwości świadczenia. Należy w tym celu przesłać na adres 4You Airlines oświadczenie o odstąpieniu od umowy (z podaniem danych umożliwiających jej identyfikację) oraz zażądać zwrotu ceny zapłaconej za bilet.

Z uwagi na to, że przy zakupie biletów 4You Airlines w istocie pośredniczyło między konsumentem a spółką Alfa Star, a pieniądze za przelewy trafiały do cypryjskiego biura podróży Mantowani Plotin Travel, Urząd sugeruje przesłanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy wraz z żądaniem zapłaty także do pośredników.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b8042 2014-09-19 10:03   
gość_b8042 - Profil gość_b8042
Powtórka z OLT? Miejmy nadzieję, że odpowiedzialna osoba dostanie celę obok p. Marcina P. :-))
gość_2b323 2014-09-18 19:11   
gość_2b323 - Profil gość_2b323
Ciekawe ilu nawinych tym razem będzie oczekiwało, że za ich frajerstwo zapłacą podatnicy….
gość_a617a 2014-09-18 18:49   
gość_a617a - Profil gość_a617a
...upssssss
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy