×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


UOKiK: 4You Airlines do prokuratury


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów składa wniosek do prokuratury w sprawie 4You Airlines. Urząd ocenia, że mogło dojść do popełnienie przestępstwa oszustwa.


UOKiK we wniosku do prokuratury powołał się na artykuł 286 Kodeksu karnego, który dotyczy popełnienia oszustwa. 

Zdaniem Urzędu istnieje duże prawdopodobieństwo niewykonania przez przedsiębiorcę zobowiązań wynikających z zawartych umów. Potwierdzają się tym samym nasze wątpliwości wobec planów biznesowych tej linii, o których obszernie pisaliśmy. Spółka mogła, według nieoficjalnych informacji, sprzedać nawet kilkanaście tysięcy biletów. 

Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że 4You Airlines nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ nie otrzymał wymaganych prawem dokumentów: certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki. Urząd ustalił też, że nie jest możliwe ich uzyskanie przez przedsiębiorcę przed 3 listopada 2014 r.    

Postępowanie wyjaśniające w sprawie 4You Airlines UOKiK wszczął 26 sierpnia. Z napływających do Urzędu sygnałów wynikało, że przedsiębiorca może wprowadzać konsumentów w błąd co do charakteru świadczonych usług oraz własnej sytuacji prawnej. 

W opinii UOKiK nieprawdziwe mogą być również zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorcy informacje na temat floty jaką dysponuje. Spółka informuje, że leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair. Tymczasem z informacji uzyskanych przez Urząd wynika, że żaden polski przewoźnik lotniczy nie ma zgody na eksploatację statków powietrznych tego przewoźnika, a 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia umowy leasingu samolotów.

Jak dotąd przedsiębiorca nie odpowiedział na wezwanie i nie skontaktował się z UOKiK-iem w celu udzielenia wyjaśnień w związku z prowadzonym od 26 sierpnia postępowaniem wyjaśniającym. 4You Airlines nie odpowiadają również na pytania dziennikarzy i to od kilku miesięcy.

UOKiK przypomina, że osoby płacące kartą w przypadku niewykonania usługi mogą skorzystać z opcji charge-back.

Jeśli faktycznie doszło do oszustwa, konsumenci będą mogli skorzystać również z prawa do odstąpienia od umowy z powołaniem się na przepisy kodeksu cywilnego dotyczące niemożliwości świadczenia. Należy w tym celu przesłać na adres 4You Airlines oświadczenie o odstąpieniu od umowy (z podaniem danych umożliwiających jej identyfikację) oraz zażądać zwrotu ceny zapłaconej za bilet. 

Z uwagi na to, że przy zakupie biletów 4You Airlines w istocie pośredniczyło między konsumentem a spółką Alfa Star, a pieniądze za przelewy trafiały do cypryjskiego biura podróży Mantowani Plotin Travel, Urząd sugeruje przesłanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy wraz z żądaniem zapłaty także do pośredników.
gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie