×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Walka o tytuł narodowej linii Szkocji


Dwa dni przed referendum niepodległościowym w Szkocji rozgorzał spór o miano przewoźnika narodowego tego kraju. Tytuł nadał sobie Ryanair, ale to easyJet przewozi w Szkocji dwukrotnie więcej pasażerów.


Na wczorajszym (16.9) Światowym Kongresie Przewoźników Niskokosztowych, Kenny Jacobs, szef marketingu Ryanair, stwierdził, że można już prawdopodobnie nazwać irlandzką linię narodowym przewoźnikiem Szkocji. 

Szybko odpowiedział na to easyJet. Brytyjska linia przewiozła w ubiegłym roku z i do Szkocji 5,4 mln pasażerów - dwukrotnie więcej niż Ryanair. Irlandczyków w rankingu wyprzedziły także British Airways i FlyBe. 


Jak podkreśla dziennik "The Scotsman", rywalizacja to więcej niż tylko drobne przepychanki o określenie. W tle są plany obydwu linii, które niedługo zaczną bezpośrednią rywalizację na trasach z Londynu Stansted do Glasgow i Edynburga. Na razie na tych połączeniach lata jedynie easyJet. Reklamowanie linii jako "narodowego przewoźnika Szkocji", zwłaszcza przy silnej obecnie tendencji nacjonalistycznej na tym terytorium, może przełożyć się na wymierne korzyści wizerunkowe i biznesowe. 

Stosowanie określenia "narodowy przewoźnik", wciąż nadającego duży prestiż i rozpoznawalność, jest o tyle trudne, że brakuje precyzyjnej definicji. Czasem używa się tej nazwy wobec linii, w  których państwo ma dominujący udział, a czasem wobec tych, które dominują na niebie danego kraju. 

Wielka Brytania nie posiada państwowego przewoźnika (British Airways zostały sprywatyzowane). 

Jutro (18.9) w Szkocji odbędzie się referendum, które zadecyduje o pozostaniu w lub oddzieleniu się jej od Wielkiej Brytanii. Przedwyborcze sondaże pokazują niemal równe poparcie dla obydwu opcji z co najwyżej kilkuprocentową przewagą jednej z nich. Nie wiadomo, jak ewentualna niepodległość Szkocji wpłynęłaby na ruch lotniczy w tym kraju.

fot. Dominik Sipinskigość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie