Walka o tytuł narodowej linii Szkocji

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 września 2014 09:16
1 komentarz
Dwa dni przed referendum niepodległościowym w Szkocji rozgorzał spór o miano przewoźnika narodowego tego kraju. Tytuł nadał sobie Ryanair, ale to easyJet przewozi w Szkocji dwukrotnie więcej pasażerów.
Reklama

Na wczorajszym (16.9) Światowym Kongresie Przewoźników Niskokosztowych, Kenny Jacobs, szef marketingu Ryanair, stwierdził, że można już prawdopodobnie nazwać irlandzką linię narodowym przewoźnikiem Szkocji.

Szybko odpowiedział na to easyJet. Brytyjska linia przewiozła w ubiegłym roku z i do Szkocji 5,4 mln pasażerów - dwukrotnie więcej niż Ryanair. Irlandczyków w rankingu wyprzedziły także British Airways i FlyBe.


Jak podkreśla dziennik "The Scotsman", rywalizacja to więcej niż tylko drobne przepychanki o określenie. W tle są plany obydwu linii, które niedługo zaczną bezpośrednią rywalizację na trasach z Londynu Stansted do Glasgow i Edynburga. Na razie na tych połączeniach lata jedynie easyJet. Reklamowanie linii jako "narodowego przewoźnika Szkocji", zwłaszcza przy silnej obecnie tendencji nacjonalistycznej na tym terytorium, może przełożyć się na wymierne korzyści wizerunkowe i biznesowe.

Stosowanie określenia "narodowy przewoźnik", wciąż nadającego duży prestiż i rozpoznawalność, jest o tyle trudne, że brakuje precyzyjnej definicji. Czasem używa się tej nazwy wobec linii, w których państwo ma dominujący udział, a czasem wobec tych, które dominują na niebie danego kraju.

Wielka Brytania nie posiada państwowego przewoźnika (British Airways zostały sprywatyzowane).

Jutro (18.9) w Szkocji odbędzie się referendum, które zadecyduje o pozostaniu w lub oddzieleniu się jej od Wielkiej Brytanii. Przedwyborcze sondaże pokazują niemal równe poparcie dla obydwu opcji z co najwyżej kilkuprocentową przewagą jednej z nich. Nie wiadomo, jak ewentualna niepodległość Szkocji wpłynęłaby na ruch lotniczy w tym kraju.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

mietek 2014-09-17 14:06   
mietek - Profil mietek
FR to jednak potrafi być bezczelny w swoim stylu. Irlandzka harfa na ogonie, a oni chcą być narodowym przewoźnikiem Szkotów:)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama