Vistara: Linia koncernu TATA i Singapore

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
15 września 2014 03:29
Singapore Airlines oraz koncern Tata uruchamiają wspólnie nową linię lotniczą w Indiach o nazwie Vistara. Będzie to przewoźnik typu "full-service", na początek obsługujący 20 Airbusami A320 trasy krajowe w Indiach.
Reklama

To powrót Taty, największego indyjskiego koncernu produkującego m.in. samochody, produkty chemiczne i spożywcze, do lotnictwa. J.R.D. Tata w 1932 założył linię Tata Airlines, która następnie została znacjonalizowana i przemianowana na Air India.

Vistara ma wystartować 15 października. Jest to symboliczna data upamiętniająca 82. rocznicę pierwszego lotu Tata Airlines z pocztą na trasie Bombaj - Karaczi.


W pierwszym roku przewoźnik ma obsługiwać loty z hubu w Delhi do Bombaju, Goa, Hyderabadu, Ahmedabadu, Srinagaru, Dżammu, Patny i Chandigarhu. Następnie, w drugim roku doda kolejne sześć tras do Chennai, Lucknow, Pune, Varanasi, Kalkuty i Guwahati. Natomiast w trzecim i czwartym roku działalności, w siatce pojawią się kolejne trzy miasta: Amritsar, Indore oraz Koczin.

Flota przewoźnika będzie składać się docelowo z 20 Airbusów A320 z sharkletami. W pierwszym roku do linii trafi 10 takich maszyn. Obecnie pierwsze dwa Airbusy A320 (CN6223/VT-TTB oraz CN6278/VT-TTC) zostały przebazowane z Tuluzy do Singapuru gdzie otrzymają pełne malowanie przewoźnika i odlecą do Delhi. Samoloty leasingowane będą od singapurskiego BOC Aviation, a za ich obsługę techniczną będzie odpowiadała firma SIA Engineering Company.

Tata Group posiada 51 proc. udziałów w nowym przewoźniku. Reszta należy do Singapore Airlines. Kapitał zakładowy przewoźnika wynosi 100 mln dolarów amerykańskich (ok. 325 mln złotych). Linia zostanie pierwszą spółką, która skorzysta na zmianie prawa dotyczącego inwestycji zagranicznych w lotnictwie. Do 2012 r. zagraniczne spółki nie mogły inwestować w lotnictwo w Indiach.


Rodzina Tata zabiega także o zmianę przepisów dotyczących lotów międzynarodowych z Indii. W chwili obecnej zezwolenie można otrzymać dopiero po 5 latach bezproblemowych lotów krajowych. Jeśli przepisy się nie zmienią, dopiero w 2020 r. joint-venture Taty i Singapore Airlines mógłby rozpocząć loty poza Indie.

Piotr Bożyk
Fot. Vistara
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama