SAS: Prawie 500 mln SEK straty po trzech kwartałach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 września 2014 19:06
Skandynawskie linie SAS zanotowały 416 mln koron szwedzkich (189 mln zł) straty netto po trzech kwartałach roku rozliczeniowego 2013-14. To prawie czterokrotnie większa strata rok do roku.
Reklama

Rok rozliczeniowy skandynawskiego przewoźnika trwa od listopada do października. Wyniki po trzecim kwartale obejmują okres od listopada 2013 r. do końca lipca br.

W tym okresie SAS uzyskał wynik netto -416 mln SEK. W tym samym okresie poprzedniego roku rozliczeniowego strata netto wyniosła jedynie 107 mln SEK. O ponad 13 proc. zmalały przychody, które w bieżącym roku rozliczeniowym wyniosły po trzech kwartałach 27 mld SEK. Wynik brutto wyniósł -468 mln SEK i stanowił bardzo duży spadek rok do roku (po trzech kwartałach roku rozliczeniowego 2012-13 SAS miał zysk brutto w wysokości 80 mln SEK).

Zmalał również przepływ gotówki (cash flow) - z 518 mln SEK do 320 mln SEK.


Wyniki w trzecim kwartale (maj-lipiec br.) były znacznie lepsze. W szczycie sezonu letniego SAS wypracował zysk netto w wysokości 496 mln SEK przy przychodach wynoszących 10,7 mld SEK. To jednak również spadki rok do roku odpowiednio o 44 proc. i 7,8 proc.

Jak poinformował przewoźnik w raporcie rocznym, koszt jednostkowy (z wyłączeniem kosztu paliwa) spadł rok do roku o 4,9 proc., ale równocześnie przychód jednostkowy zmalał aż o 7,9 proc.

- Rezultat odzwierciedla rynek, na którym jest coraz mocniejsza presja cenowa. Równocześnie jednak wzrost liczby pasażerów oraz produktywności pokazuje, że nasza strategia przynosi efekty - podkreślił cytowany w komunikacie Rickard Gustafson, prezes i dyrektor wykonawczy SAS.

W okresie maj-lipiec SAS zwiększył liczbę pasażerów rok do roku o 700 tys. osób (niemal 10-proc. wzrost). W sierpniu ten wzrost był kontynuowany.

Od jesieni 2012 r. kumulowana redukcja kosztów osiągnęła już 10 proc.

SAS zapowiada dalszą walkę o wzmocnienie konkurencyjności. Zimą utrzymane zostaną częstotliwości lotów, ale na niektórych trasach przewoźnik wykorzysta mniejsze niż obecnie samoloty. W całym roku rozliczeniowym program restrukturyzacji ma przynieść 1,3 mld SEK oszczędności i, jak zapowiada w raporcie kwartalnym przewoźnik, wciąż jest szansa na zysk brutto w całym roku rozliczeniowym.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama