Umowa Eurolotu i Rzeszowa do przeglądu

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
22 września 2014 13:44
20 komentarzy
Eurolot kasuje loty z Rzeszowa do Rzymu, a Podkarpacki Urząd Marszałkowski chce dokonania przeglądu realizacji wartej 13 mln zł umowy promocyjnej podpisanej w 2013 roku pomiędzy Eurolotem a podkarpackim samorządem.
Reklama

Powodem takiej decyzji przewoźnika są kiepskie wyniki przewozowe.

- Zawieszamy na zimę Rzeszów-Rzym, gdyż jego wyniki znalazły się poniżej oczekiwań Eurolotu oraz nie ma perspektywy poprawy w najbliższych miesiącach - zwłaszcza w rozkładzie zimowym, mniej intensywnym dla ruchu. Każdy kierunek jest bowiem na bieżąco analizowany pod kątem rentowności - mówi Karolina Bursa, rzecznik prasowa Eurolotu.


W Rzeszowie jednak podkreślają, że to nie likwidacja, a tylko zawieszenie trasy na zimę. A powodów doszukują się w zbyt małym oferowaniu.

- Przewoźnik analizuje swoje możliwości i potencjał trasy niezależnie od nas, więc nie wykluczam, że mogą być tu rozbieżności. Przypomnę, że w przypadku Eurolotu mamy do czynienia ze stosunkowo niewielką liczbą oferowanych miejsc i częstotliwości, a więc zapewne również z zupełnie inną bazą kosztową jeśli chodzi o ocenę ekonomiczną tego połączenia - wyjaśnia Łukasz Sikora, kierownik zespołu marketingu i rozwoju połączeń rzeszowskiego lotniska. - Bierzemy tu pod uwagę zarówno czynniki operacyjne, w tym cenę pojedynczego segmentu, jak też miarodajne dane związane z emigracją zarobkową, ruchem pielgrzymkowym, a także biznesowym i turystycznym - dodaje.

Połączenia Eurolotu z Rzeszowa do Rzymu i Paryża są następstwem podpisanej w 2013 roku umowy marketingowej ​„Promocja gospodarcza i turystyczna Województwa Podkarpackiego za pośrednictwem przewoźnika lotniczego w Europie” podpisanej pomiędzy samorządem województwa podkarpackiego a Eurolotem. Umowa​ opiewa na kwotę 13 mln zł ​i ​obowiązuje do 2016 roku, czyli jeszcze lata. Teoretycznie z otwarciem nowych nie mają nic wspólnego, w praktyce jednak wiadomo, że taka umową promocyjna to warunek konieczny, aby przewoźnik zdecydował się na uruchomienie połączeń z danego lotniska. To zresztą nie pierwsza taka umowa promocyjna samorządu województwa podkarpackiego. Podobną umowę samorząd podpisał z Ryanairem.

Zapytaliśmy Eurolot czy planuje alternatywę dla kasowanego połączenia.


- Ogłosiliśmy już naszą siatkę na zimę, zatem nie planujemy na ten moment innych tras z Rzeszowa - wyjaśnia Bursa. Jednocześnie dodaje, że drugie połączenie z Rzeszowa do Paryża ma dużo lepsze wyniki sprzedażowe.

Przyjmując teoretycznie, że umowa nie jest w żaden sposób związana z uruchomieniem przez Eurolot nowych połączeń z Rzeszowa, to skoro Eurolot ogranicza o 50 proc. swoje rejsy z Rzeszowa to jaki sens ma promocja na jego pokładzie. Albo inaczej jak skuteczna może ona być?

Czy w takim wypadku samorząd, który wyłożył 13 milionów złotych na taką współpracę​ ​​będzie ją renegocjował?

- Wszelkie zmiany co do zamierzeń przewoźnika w zakresie planów połączeń, rzutujące na osiągnięcie celu działań promocyjnych winny być przedmiotem uzgodnień stron umowy. W konsekwencji niezbędnym będzie dokonanie w najbliższym czasie, wspólnie przez samorząd województwa i Eurolot, przeglądu realizacji umowy promocyjnej - mówi Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jednocześnie dodaje, że podjęte działania należy kontynuować, ponieważ przynoszą konkretne efekty.


Paweł Cybulak
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_91112 2014-10-23 12:27   
gość_91112 - Profil gość_91112
Rzeszów nie dopłaca najwięcej... lubelakom bardzo zależy na budowaniu złej opini temu lotnisku podobnie jak Łodzi, Bydgoszczy i nawet o dziwo Radom. Zacznijcie może leczyć swoje lubelskie kompleksy w innym miejscu
gość_9aae6 2014-09-23 14:54   
gość_9aae6 - Profil gość_9aae6
To prawda, tylko RZE i ew. SZZ maja szanse doszlusowac do wyzszej ligi, w ktorej sa WRO, KTW, WMI i POZ. Reszta bedzie zawsze ledwo (z)dychac.
gość_20271 2014-09-23 13:33   
gość_20271 - Profil gość_20271
Haha, jak nie muszą dopłacać? Przecież nawet w powyższym tekście jest napisane że dopłacają. Naucz się czytać. Rzeszów dopłaca najwięcej w Polsce dla Ryanaira i równie dużo dla K2.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama