PESA: Nowe lokomotywy spalinowe dla PKP Intercity

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
06 września 2014 21:26
10 nowych lokomotyw spalinowych dla PKP Intercity powstanie w bydgoskiej fabryce PESA. Spółki podpisały wart 131,2 mln zł brutto kontrakt na produkcję i co najmniej 12-letnie utrzymanie nowych lokomotyw. Już za niespełna miesiąc odbędzie się premierowy pokaz pojazdu na targach InnoTrans w Berlinie.
Reklama

Zakup nowoczesnych lokomotyw spalinowych to element strategii taborowej PKP Intercity. Dzięki niemu przewoźnik będzie miał możliwość uruchomienia połączeń tam, gdzie linie kolejowe nie są zelektryfikowane. Nowe pojazdy poprowadzą pociągi na trasach:

• Ełk – Korsze
• Ełk – Olecko – Suwałki
• Rzeszów – Stalowa Wola - Zamość
• Rzeszów – Jasło – Zagórz
• Krzyż – Gorzów Wielkopolski
• Piła – Krzyż

PKP Intercity zamówiło pojazdy do obsługi pociągów z prędkością 140 km/h. Moc lokomotywy to 2,4 MW. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań zagwarantowany jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Lokomotywy będą spełniały normę emisji spalin STAGE IIIB. Termin realizacji zamówienia to październik 2015 r.

W ramach finansowania projektu PKP Intercity pozyskało 70% środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (POIiŚ). Wsparcie wyniosło 94 mln zł.


Premierowy pokaz modelu lokomotywy dla PKP Intercity odbędzie się 24.09 na targach InnoTrans w Berlinie – jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży transportowej na świecie.

Aktualnie PESA realizuje zamówienie na 20 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych i modernizację 150 wagonów dla PKP Intercity. W zeszłym roku zmodernizowała 38 wagonów, z których dziś korzystają pasażerowie na trasie Przemyśl – Szczecin. Wartość zamówień do końca 2015 roku to ponad 1,5 mld zł.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama