Palestyna chce odbudowy lotniska

6 września 2014 20:44
4 komentarze
Odbudowa lotniska w Strefie Gazy jest jednym z punktów negocjacji pokojowych pomiędzy Izraelem a władzami Autonomii Palestyńskiej, które trwają w Kairze.
Reklama
Zgodnie z żądaniami rządzącego w Strefie Gazy Hamasu, palestyńskiej partii islamistycznej uważanej za organizację terrorystyczną, odbudowa portu lotniczego w Dahaniji oraz budowa portu morskiego w Gazie są warunkami trwałego pokoju z Izraelem.

Spełnienie tego warunku oznaczałoby koniec ścisłej międzynarodowej izolacji mieszkańców tego niewielkiego obszaru. Obecnie Strefę Gazy łączy z Egiptem jedno lądowe przejście graniczne w Rafah, jednak pokonujący je Arabowie muszą liczyć się z bardzo rygorystyczną kontrolą. Na terytorium pod kontrolą Hamasu nie działa żaden port morski ani lądowisko.

Władze Izraela obawiają się, że otworzenie dostępu do Strefy Gazy umożliwiłoby transport broni oraz elementów wykorzystywanych do produkcji rakiet. Porozumienie prawdopodobnie nie zostanie osiągnięte w tej rundzie rozmów.

Lotnisko w Dahaniji, położonej w pobliżu miasta Rafah na południowym skraju Strefy Gazy, działało od 1998 do 2001 r. Zostało wybudowane kosztem 86 mln dolarów pochodzących z pomocy międzynarodowej na mocy zawartych w 1995 r. porozumień z Oslo. W otwarciu uczestniczyli m.in. Bill Clinton oraz Jasser Arafat. Lotnisko zostało potem nazwane imieniem długoletniego przywódcy Palestyny.

Port lotniczy im. Jassera Arafata był główną bazą linii Palestinian Airlines, które obecnie latają z egipskiego lotniska Al-Arish. Przewoźnik oferował loty z Dahaniji m.in. do Kairu i Ammanu.

Odbudowa lotniska w Strefie Gazy będzie bardzo kosztowna, bo lotnisko jest całkowicie zniszczone. W 2001 r., w trakcie Intifady Al-Aksa, najpierw infrastruktura lotniska została zbombardowana przez Izraelskie Siły Obrony, a w następnym roku izraelskie buldożery zniszczyły resztę. W kolejnych latach gruz z lotniska został wykorzystany do budowy innych budynków w Strefie Gazy.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2e438 2014-09-07 09:40   
gość_2e438 - Profil gość_2e438
@gość_2e438 - złe znalazłeś porównanie z góralem. Góral to Polak żyjący w specyficznej kulturze chowanej od wieków i przyznający się do polskiego obywatelstwa. Natomiast ktoś kto się zwie Palestyńczykiem to zwykły Arab, który mieszka na obszarze geograficznym zwanym Palestyną. Nie mają swojej kultury odrębnej od arabskiej, nie mają innego języka bądź dialektów (jak np. górale) a Palestyńczykami nazywają się wyłącznie dlatego żeby zalegitymizować istnienie państwa, o które walczą. Ja bym to bardziej porównał do sytuacji gdyby Polacy z Zachodniopomorskiego chcieli stworzyć sztucznie naród Zachodniopomorski i założyć osobne państwo pomimo, że to tacy sami Polacy jak ci w każdym innym województwie.
lmajchrowski 2014-09-07 00:59   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
gość_2e438: nie mozesz powiedziec ze nie ma czegos takiego jak palestynczyk bo sa. To tak jakby powiedziec ze nie ma slazakow, gorali itd. Nie zrozum mnie zle ale jako ze mieszkam w USA mam wielu znajomych z Izraela. To sa w wiekszosci ludzie w wieku 28-35 lat i to co odnich uslyszalem zamurowalo mnie. Oni sa zli a wrecz nienawidza zydow ortodoksyjnych gdyz uwazaja ze wlasnie przez nich jest ta cala sytuacja. Wlasnie jeden z ortodoksow byl tak nie mily dla pary moich znajomych ze kazal dziewczynie isc na przod autobusu a gdy ta odmowila oplul ja. To przez wlasnie takich ludzi czyli fanatykow religijnych mamy wojmy. Nie bronie drugiej strony gdyz Islam jako wiara nawuluje wrecz do nienawisci przeciwko innowiercom czego mamy przyklad na bliskim wschodzie. Ale jeszcze raz powtarzam nie pisz ze nie ma palestynczykow bo chcialbym cie gość_2e438 zobaczyc jak goralowi powiesz prosto w twarz ze nie jest goralem tylko i wylacznie polakiem :) ps. wiesz co zrobi :)
gość_2e438 2014-09-06 23:32   
gość_2e438 - Profil gość_2e438
Mam nadzieję, że Izrael będzie twardo negocjował. Jeśli Arabowie (celowo nie używam słowa Palestyńczycy bo nie ma czegoś takiego) chcą lotniska i portu niech Hamas się rozbroi. Wtedy można rozmawiać o pokoju.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy