×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Turkish: Airbus A330 przyleci do Warszawy


Gratka dla spotterów oraz miłośników lotnictwa. W środę 24 września tego roku rejs Turkish Airlines o numerze TK1765/66 na trasie Stambuł - Warszawa - Stambuł wykona Airbus A330-200.


Obecnie jest to jednorazowy rejs przewoźnika tym typem samolotu, na który zgodę musiał wyrazić Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Polskie Linie Lotnicze LOT (PLL LOT). Informację potwierdziliśmy w biurze tureckiej linii w Warszawie.

Na Lotnisku Chopina wyląduje jeden z Airbusów A330-200 służących do operacji ad hoc lub do obsługi jednej trasy. Według systemu rezerwacyjnego przewoźnika zabiera on na pokład 220 pasażerów: 30 w klasie biznes oraz 190 w klasie ekonomicznej.


Warto dodać, że Turkish od dawna chciał i nadal chce latać do Warszawy większym samolotem, pisaliśmy już o tym w lutym 2011 r. w artykule "Do Istambułu Airbusem A330". Ten plan nie wszedł jednak w życie i rejsy nadal wykonywane są Airbusami A321 lub Boeingami B737-800. Sytuacja ta wynika z obowiązującej umowy bilateralnej pomiędzy Polską a Turcją. Zgodnie z nią PLL LOT i Turkish muszą wzajemnie wyrazić zgodę na zwiększenie oferowania na trasie z Warszawy do Stambułu przez drugą z linii. LOT do tej pory nie był zainteresowany częstszymi lotami do największego miasta Turcji. Pomimo chęci Turkisha, przewoźnik nie może zwiększyć liczby lotów lub używać większego samolotu. Z punktu widzenia naszego narodowego przewoźnika umowa jest bardzo korzystna, natomiast dla pasażerów i rozwoju ruchu lotniczego w Polsce może stanowić blokadę. Impas opisywaliśmy w Raporcie Pasazer.com "Tureckie kazanie".

Jednak w tym roku przewoźnicy zwiększyli współpracę i od 29 maja tego roku obydwie linie częściej operują na trasie z Warszawy do Stambułu. Turkish i LOT oferują obecnie po 5 połączeń tygodniowo na wspomnianej trasie, a także rozszerzyli umowę dotyczącą połączeń code-share.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie