Światowy ruch w lipcu wzrósł o 5,3 proc.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
05 września 2014 21:17
Przewoźnicy zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Transportu Lotniczego (IATA) odnotowali w lipcu br. wzrost ruchu lotniczego o 5,3 proc. rok do roku. Najszybciej ruch wzrasta na Bliskim Wschodzie.
Reklama

Zgodnie z danymi IATA wartość RPK (pasażerokilometry w odniesieniu do podróżnych płacących) wzrosła o 5,3 proc. w lipcu rok do roku, w tym nieco szybciej na trasach międzynarodowych (5,5 proc.) niż krajowych (4,9 proc.). Oferowanie (ASK) wzrosło o 5,3 proc., a średnie wypełnienie wyniosło 82,3 proc.

Najszybciej rósł ruch na Bliskim Wschodzie. Linie z tego regionu zanotowały wzrost RPK 9,2 proc. rok do roku. Powyżej średniej były także Ameryka Łacińska (6,7 proc.) i Azji-Pacyfiku (5,6 proc.). Europa była dokładnie na poziomie średniej (5,3 proc.), a Afryka nieco poniżej (4,9 proc.). Najwolniej ruch rośnie w Ameryce Północnej (2,9 proc.).

Spośród wybranych rynków krajowych najszybciej ruch rósł w Rosji (9,9 proc.), co wynikało m.in. z obniżek cen biletów krajowych po nałożeniu sankcji na Rosję i spadku ruchu międzynarodowego. W Chinach ruch wzrósł o 8,8 proc., a w Indiach o 6 proc. W Japonii i Stanach Zjednoczonych wzrosty były mniejsze i wyniosły odpowiednio 4,6 proc. i 3,9 proc. W Australii ruch krajowy zmalał o 1,6 proc.

- Linie lotnicze są na dobrej drodze, by zarobić 18 mld dolarów w tym roku. Ale to marża tylko na poziomie 2,4 proc., co nie pozostawia dużego buforu. Nie możemy ignorować ryzyk, takich jak wybuch epidemii eboli w Afryce Zachodniej, słabość strefy euro, konflikt we wschodniej Ukrainie i niestabilność na Bliskim Wschodzie - skomentował cytowany w komunikacie prasowym Tony Tyler, dyrektor generalny IATA.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama