PLL LOT na plusie

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
03 września 2014 18:29
25 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT konsekwentnie poprawiają swoją sytuację finansową. Po 8 miesiącach tego roku już są na plusie, czyli osiągnęły dodatni wynik na działalności podstawowej - czytamy komunikacie przesłanym do Pasazer.com
Reklama

Na koniec sierpnia przekroczył w ujęciu narastającym próg rentowności. Oznacza to, że po latach strat spółka zarabia na działalności podstawowej, czyli na lataniu.

- W porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku osiągnęliśmy wynik o około 100 milionów złotych lepszy. Konsekwentnie realizujemy nasze założenia i podtrzymujemy roczną prognozę finansową. Zgodnie z Planem Restrukturyzacji, który zaakceptowała Komisja Europejska, mamy osiągnąć w 2014 roku zysk na działalności podstawowej na poziomie mniej więcej 70 milionów złotych. Firma ponosi kolosalny wysiłek, aby skutecznie się zrestrukturyzować. Poprawa naszej efektywności jest widoczna w każdym elemencie działalności, co doceniają zarówno nasi pasażerowie jak i partnerzy biznesowi. Osiągnięcie progu rentowności to wyłącznie działania spółki. W tym roku nie pomagają nam żadne czynniki rynkowe – typu ceny paliwa lotniczego czy kursy walutowe, co w niewielkim stopniu miało miejsce w roku ubiegłym – mówi Sebastian Mikosz, prezes zarządu PLL LOT.


W 2013 roku LOT poprawił swoje wyniki finansowe. Zakończył ubiegły rok niewielką stratą na działalności podstawowej - w wysokości zaledwie ok. 4 milionów złotych. Był to wynik i tak o 138 milionów złotych lepszy od zakładanego w Planie Restrukturyzacji. 2013 rok był też pierwszym od lat, w którym LOT odnotował zysk netto. Wyniósł on 26 milionów złotych.

W związku z poprawiającą się sytuacją LOT w dalszym ciągu finansuje trudny proces restrukturyzacji wyłącznie z własnych środków. Co najmniej do końca września nie wystąpi więc o drugą transzę pomocy publicznej, mimo, że zgodnie z Planem powinien to zrobić w sierpniu ubiegłego roku. Wiadomo również, że wysokość drugiej transzy będzie ostatecznie niższa od zakładanej.

Pod koniec lipca tego roku Komisja Europejska podjęła pozytywną decyzję w sprawie LOT-u. Zaakceptowała Plan Restrukturyzacji i uznała, że pomoc publiczna została udzielona zgodnie z prawem. Proces restrukturyzacji spółki kończy się formalnie pod koniec 2015 roku. Do tego czasu LOT nie może otwierać nowych połączeń. Pierwsze z nich – zwłaszcza długodystansowe - zamierza jednak ogłosić już na początku przyszłego roku. Obecnie dopracowywana jest długoterminowa strategia firmy.

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7f8a4 2014-09-28 22:10   
gość_7f8a4 - Profil gość_7f8a4
Niech prokuratura nie zapomni również o Q400 i Monarch.
gość_fd2b3 2014-09-28 09:03   
gość_fd2b3 - Profil gość_fd2b3
Już niedługo prokuratura zajmie się zbadaniem dlaczego od siedmiu lat jest nieustający minus w wyniku Lotu.
gość_4e40f 2014-09-15 20:23   
gość_4e40f - Profil gość_4e40f
Żeby tak rok kończył się już w sierpniu... Ech, zarząd Lotu chyba się trochę rozmarzył i zapomniał że po lecie zawsze przychodzi niski sezon. Przynajmniej do tej pory zawsze tak było, że zyski lata musiały starczyć aż do przednówka, czyli w lotnictwie do końca kwietnia.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama