×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airBaltic: Szczupła, czysta, zielona linia


Odchudzenie finansów, myślenie o środowisku i silna marka - to według wicedyrektora airBaltic sekrety sukcesu łotewskiej linii, która w 2013 r. przewiozła 1,5 raza więcej pasażerów niż wynosi liczba mieszkańców Łotwy.


Janis Vanags, wicedyrektor komunikacji korporacyjnej airBaltic, przedstawił wizję rozwoju łotewskiej państwowej linii podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, na którym obecny jest reporter Pasazer.com. 

Vanags podkreślił, że airBaltic w 2013 r. przewiózł niemal 3 miliony pasażerów, co stanowiło ok. 60 proc. wszystkich pasażerów lecących do i z Łotwy. Liczba mieszkańców tego kraju wynosi jedynie nieco ponad 2 mln osób. Sekretem sukcesu tej linii jest hasło "lean, clean and green", czyli "szczupła, czysta i zielona" linia. 

Najważniejszym elementem jest innowacyjność. Pozwala ona na redukcję kosztów i zwiększenie efektywności (czyli "lean"). Równocześnie przewoźnik nie zapomina o ochronie środowiska, co ma również znaczenie dla kosztów. 


- Dzięki zyskom możemy odmłodzić naszą flotę, a to pozwala nam na zmniejszenie kosztów, zużycia paliwa i emisji gazów cieplarnianych. Jeśli możemy zaoszczędzić 20 euro kosztów na jednym locie, przy 50 tysiącach rejsów w trakcie roku to daje milion euro korzyści - podkreślił Vanags. 

Dodał, że jesienią airBaltic planuje wprowadzić loty po trasach wytyczonych nawigacją satelitarną (SGA), co pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa o ok. 100 kg na godzinę lotu. 

- "Green" oznacza naszą zieloną markę, którą chcemy wzmacniać. Należymy do 10 najbardziej innowacyjnych spółek na świecie. Byliśmy pierwszą linią, która na pokładzie sprzedawała samoloty; pierwszą, na wzór której powstała spółka taksówkowa; pierwszą, która przyjmuje płatności w bitcoinach - wyliczał Vanags.

airBaltic przed kilkoma laty przechodził poważne kłopoty finansowe. Jeszcze w 2011 r. spółka straciła ok. 100 mln euro. Pod koniec 2011 roku rząd zwiększył udział w linii z 52,6 proc. do 99,8 proc., a jej poprzedni szef Bertold Flick wraz ze swoją spółką Baltijas Aviacijas Sistemas wycofał się z airBaltic. To pozwoliło na dokapitalizowanie linii i rozpoczęcie procesu restrukturyzacji, który miał zmniejszyć koszty o 16 proc

Przewoźnik prowadzi również restrukturyzację floty - pozyskał nowe bombardiery Q400NextGen i będzie jednym z pierwszych użytkowników bombardierów CSeries. W 2013 r. airBaltic po raz pierwszy od kilku lat wypracował zysk w wysokości 1 miliona euro netto (w 2012 r. wynik wyniósł 27 mln euro straty netto). 

W panelu "Połączenia lotnicze i rozwój regionalnych portów lotniczych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej" poza Vanagsem uczestniczyli m.in. Bart Buyse, dyrektor generalny Lufthansy w Polsce, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Jan Pamuła, prezes zarządu lotniska w Krakowie oraz Mildred Troegeler, dyrektor ds. technicznych i regulacji Stowarzyszenia Europejskich Linii Lotniczych (AEA). 

fot. Dominik Sipinskigość_fb1db - Profil
gość_fb1db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie