Nie będzie 'Wyspy Borisa' w Londynie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 września 2014 14:49
4 komentarze
Nie powstanie nowe lotnisko dla Londynu ulokowane na wyspie w ujściu Tamizy. Propozycję forsowaną przez burmistrza stolicy Wielkiej Brytanii odrzuciła rządowa komisja.
Reklama

Komisja Lotniskowa, która ma wybrać rozwiązanie problemu braku przepustowości lotnisk w rejonie Londynu, uznała budowę nowego lotniska na wyspie za zbyt kosztowną. Taki pomysł wspierał Boris Johnson, konserwatywny burmistrz tego miasta. Z tego powodu koncepcję nazywano "Wyspą Borisa".

Budowa lotniska kosztowałaby 112 mld funtów - pięciokrotnie więcej niż inne możliwości.

- Uważamy, że to zbyt ryzykowne. Logistyczne wyzwania przeniesienia lotniska 70 mil na drugą stronę Londynu są po prostu ogromne - powiedział BBC sir Howard Davies, szef Komisji Lotniskowej.

Komisja dopiero w przyszłym roku zadecyduje, czy korzystniejszym rozwiązaniem jest budowa trzeciej drogi startowej na lotnisku Heathrow, czy drugiej w Gatwick.

Lotniska w Londynie potrzebują dodatkowych inwestycji w infrastrukturę, bo są bliskie wykorzystania całej dostępnej przepustowości. Heathrow wykorzystuje już 98 proc. możliwości.

Komisja sir Howarda Daviesa już wcześniej odrzuciła możliwość koncentracji na rozbudowie lotniska Stansted. Obecnie w grę wchodzą dwa warianty budowy nowych pasów startowych w Heathrow oraz budowa południowej drogi startowej w Gatwick. Przeciwko rozbudowie istniejących lotnisk, zwłaszcza Heathrow położonego blisko gęsto zamieszkanych przedmieść Londynu, protestują mieszkańcy oraz władze miasta.

Boris Johnson, który w przyszłym roku chce startować w wyborach parlamentarnych, zapowiedział, że nie zrezygnuje z walki o budowę lotniska w ujściu Tamizy. To może oznaczać wydłużenie procesu decyzyjnego. Johnson zamierza walczyć o mandat posła w okręgu w zachodnim Londynie, w rejonie najbardziej narażonym na hałas z Heathrow.
Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5490b 2014-09-04 15:11   
gość_5490b - Profil gość_5490b
Co to jest LON?
mietek 2014-09-03 10:01   
mietek - Profil mietek
Trzeci pas na LHR to jedyne sensowne rozwiązanie więc nie wiem nad czym tu debatować. A co do mieszkańców to cóż...jak zawsze mówiłem: trzeba było nie kupować chaty koło lotniska.
BA850 2014-09-02 23:55   
BA850 - Profil BA850
Wyspa Borysa, to od początku był spalony pomysł. Zbudować lotnisko na wyspie - ok, ale jak tam dojechać? pociągiem? a ile on będzie kosztował? £50 w jedną stronę? a gdzie będą mieszkać pracownicy lotniska i linii lotniczych? 2h autobusem od lotniska? jak dojadą na 4 rano do pracy? jak wrócą po północy do domu? pomysł poroniony od początku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama