4You Airlines pod lupą UOKiK

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
01 września 2014 12:35
14 komentarzy
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie spółki pośredniczącej w sprzedaży biletów lotniczych 4You Airlines.
Reklama

UOKiK zbada, czy przedsiębiorca prawidłowo informuje konsumentów o własnej sytuacji prawnej i charakterze świadczonych usług. Działalność przewoźników lotniczych jest regulowana i wymaga koncesji przyznanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).

4You Airlines, to spółka, która nie jest jeszcze przewoźnikiem, ponieważ obecnie stara się o uzyskanie wymaganych prawem pozwoleń. W sierpniu rozpoczęła internetową sprzedaż biletów lotniczych, zapowiadając start działalności przewozowej na 3 listopada.Postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte przez Prezesa Urzędu po otrzymaniu informacji z ULC, dotyczących m.in. możliwości rozpoczęcia przez spółkę działalności przewoźnika w deklarowanym terminie. UOKiK sprawdza czy przedsiębiorca na stronie internetowej prawidłowo informuje konsumentów o rodzaju prowadzonej działalności, czy nie dochodzi do sugerowania konsumentom, że jest przewoźnikiem lotniczym, podczas gdy w rzeczywistości pośredniczy w zawieraniu umów przewozu lotniczego na rzecz innego przedsiębiorcy.

Ocenie podlega także prawidłowość procesu sprzedaży m.in. czy na stronie publikowany jest regulamin przewozu. Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest zawsze w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy. Ma ono na celu wstępne zbadanie sytuacji rynkowej. Jeżeli w trakcie postępowania wyjaśniającego Prezes Urzędu stwierdzi nieprawidłowości, może wszcząć postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_11f17 2014-09-09 09:41   
gość_11f17 - Profil gość_11f17
Nawet nie ma co komentować...
zobacz link
gość_78bc9 2014-09-07 15:15   
gość_78bc9 - Profil gość_78bc9
do gość_3ec73: "Zyskali już popularność .." tak, zyskali. Wyrządzając jednocześnie ogromną krzywdę pasażerom, którzy czatowali na lotniskach, bo było jak to ująłeś "niezłe zamieszanie" z ukraińskimi samolotami. PYTANIE. JAK MOŻNA BYŁO TEGO NIE PRZEWIDZIEĆ? JAK MOŻNA BYŁO POZWOLIĆ ABY DOSZŁO DO TAKIEJ SYTUACJI?
Aktualnie 4you wegetuje. Brak aktualizacji strony, "zawieszona" działalność charterowa, płatność jedynie przelewem (sic!), brak floty, sprzedane bilety w promocyjnej cenie- strata którą trzeba będzie pokryć w początkowej działalności, certyfikacja w lesie, kapitał założycielski minimalny, wymówienia itd. itd. Pytanie czy parasol oraz założyciele poniosą konsekwencje...
gość_56798 2014-09-07 10:38   
gość_56798 - Profil gość_56798
do gość_3ec73: Jeśli tak widzisz "budowanie marki" na rynku lotniczym to GRATULUJĘ!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama