Amsterdam: Rosną statystyki i zyski
Amsterdamskie lotnisko Schiphol zanotowało w pierwszym półroczu 2014 r. wzrosty rok do roku pod względem liczby pasażerów (4,0 proc.), odprawionych towarów (9,1 proc.) oraz zysków (15,4 proc.). Spółka opublikowała raport półroczny.
Reklama
W okresie styczeń-czerwiec 2014 r. amsterdamskie lotnisko Schiphol obsłużyło 25,7 mln pasażerów i 802 tys. ton cargo. Wzrosła również liczba operacji lotniczych, która wyniosła niemal 210 tys. (2,6 proc. wzrostu rok do roku).
Poprawiające się statystyki ruchu idą w parze z coraz lepszymi wynikami finansowymi. Zarządzająca lotniskiem spółka w pierwszym półroczu osiągnęła zysk netto w wysokości 127 mln euro (wzrost o 15,4 proc. rok do roku) przy przychodach wynoszących 712 mln euro (9,7 proc. wzrostu). Koszty operacyjne wzrosły do poziomu 515 mln euro (2,1 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2013 r.), ale duży wpływ na to miało pozyskanie 38,85 proc. udziałów w funduszu nieruchomości AREB. Po zamkniętej w marcu br. transakcji, Schiphol jest całkowitym udziałowcem funduszu.
Lotnisko poinformowało w raporcie półrocznym, że wskaźnik zapełnienia powierzchni handlowej i usługowej na Schiphol utrzymuje się na stałym poziomie i wyniósł na koniec czerwca br. 87,1 proc. (87,3 proc. rok wcześniej) z tendencją zwyżkową. Zmalały nieco średnie wydatki na pasażera w strefie odlotów (po kontroli). Od stycznia do czerwca br. wyniosły one 14,79 euro (rok temu 16,23 euro). Wzrosły za to przychody z parkingów.
Schiphol poinformowało w raporcie, że dla dalszego rozwoju lotnictwa w Holandii niezbędny jest rozwój portu lotniczego w Lelystad, który mógłby odciążyć amsterdamski hub. Dlatego Schiphol, które jest właścicielem Lelystad, opracowało biznes plan dla tego lotniska i zaaplikowało o decyzję lokalizacyjną.
- By nadal zwiększać międzynarodową konkurencyjność lotniska, Amsterdam Schiphol każdego dnia inwestuje około 1,5 mln euro w poprawę jakości usług i zasobów. Niedawno otworzyliśmy nowoczesny filtr bezpieczeństwa w hali odlotów 1, terminowo przebiegają prace nad wdrożeniem centralnego systemu bezpieczeństwa - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jos Nijhuis, prezes lotniska Schiphol.
Dodał, że dzięki rozwojowi lotnisko zaproponowało obniżkę opłat lotniskowych od 1 kwietnia 2015 r. Nijhuis prognozuje, że redukcja może wynieść nawet 5 proc. Opłaty lotniskowe generują obecnie ponad 56 proc. przychodów Schiphol - w pierwszej połowie tego roku było to 405 mln euro z 712 mln euro całkowitych przychodów (wzrost o 6,0 proc. rok do roku).
fot. Dominik Sipinski