" />

Rząd wesprze Gdynię w walce o lotnisko

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
01 września 2014 07:34
3 komentarze
Polski rząd wesprze Gdynię w odwołaniu od decyzji Komisji Europejskiej, która doprowadziła do bankructwa spółki zarządzającej lotniskiem w Kosakowie. Bruksela nakazała zwrot miejskiej dotacji, uznanej za nielegalną pomoc publiczną.
Reklama

Rząd RP będzie wspierał Gdynię przed Sądem Unii Europejskiej w ramach instytucji interwencji ubocznej, czyli jako strona zainteresowana, ale nie bezpośrednio zaangażowana w sprawę. Trybunał wyraził już na to zgodę.

Samorząd Gdyni liczy na to, że przed europejską instancją uda mu się odwołać od decyzji Komisji Europejskiej, która nakazała zwrot 92 milionów złotych przekazanych przez samorządy lotnisku w Kosakowie. Bruksela w lutym uznała wsparcie ze strony gmin Gdynia i Kosakowo za nielegalną pomoc publiczną, która zaburzała konkurencje i szkodziła m.in. lotnisku w Gdańsku.

KE argumentowała, że w warunkach rynkowych żaden prywatny inwestor nie zdecydowałby się na budowę nowego portu lotniczego, gdy w pobliżu jest nowe, wysokiej jakości i z dalszymi możliwościami rozbudowy lotnisko w Gdańsku.


Choć Gdynia się odwołuje, nie powstrzymuje to egzekucji zwrotu dopłaty. Lotnisko nie ma jednak na to pieniędzy, bo środki otrzymane z gmin zostały zainwestowane w terminal pasażerski (niemal ukończony) i inną infrastrukturę. Zgodnie z podpisaną z wojskiem umową, docelowo obiekty miały przejść na własność wojska. Po przeprowadzeniu inwestycji zarządzająca lotniskiem spółka nie miała zatem ani płynnych środków, ani możliwości spieniężenia zbudowanej infrastruktury w celu zwrotu dotacji z gmin.


Władze Gdyni nie rezygnują jednak ze swoich planów. Po odwołaniu mają nadzieję na jak najszybsze uruchomienie w Kosakowie lotniska dla ruchu ogólnego (general aviation), jako uzupełnienie, a nie konkurencja dla rozbudowywanego portu lotniczego w Gdańsku.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
banan86 2014-09-01 13:53   
banan86 - Profil banan86
Kolejny powód żeby głosować na inną partię !
gość_966a7 2014-09-01 13:29   
gość_966a7 - Profil gość_966a7
Lotnisko w Gdynii mogłoby być, ale jako lotnisko dla GA. Nie przesadzajmy, na co 2 porty lotnicze w jednym Trójmieście, gdzie GDN narazie mocno rośnie a miejsca do ewentualnej rozbudowy ma bardzo dużo?
wojtek 2014-09-01 12:32   
wojtek - Profil wojtek
No tak, zbliżają się wybory... Czyżby w zamian za pomoc Szczurek zdecydował się wystartować pod sztandarem PO? :-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama