×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rząd wesprze Gdynię w walce o lotnisko


Polski rząd wesprze Gdynię w odwołaniu od decyzji Komisji Europejskiej, która doprowadziła do bankructwa spółki zarządzającej lotniskiem w Kosakowie. Bruksela nakazała zwrot miejskiej dotacji, uznanej za nielegalną pomoc publiczną.Rząd RP będzie wspierał Gdynię przed Sądem Unii Europejskiej w ramach instytucji interwencji ubocznej, czyli jako strona zainteresowana, ale nie bezpośrednio zaangażowana w sprawę. Trybunał wyraził już na to zgodę. 

Samorząd Gdyni liczy na to, że przed europejską instancją uda mu się odwołać od decyzji Komisji Europejskiej, która nakazała zwrot 92 milionów złotych przekazanych przez samorządy lotnisku w Kosakowie. Bruksela w lutym uznała wsparcie ze strony gmin Gdynia i Kosakowo za nielegalną pomoc publiczną, która zaburzała konkurencje i szkodziła m.in. lotnisku w Gdańsku. 

KE argumentowała, że w warunkach rynkowych żaden prywatny inwestor nie zdecydowałby się na budowę nowego portu lotniczego, gdy w pobliżu jest nowe, wysokiej jakości i z dalszymi możliwościami rozbudowy lotnisko w Gdańsku.


Choć Gdynia się odwołuje, nie powstrzymuje to egzekucji zwrotu dopłaty. Lotnisko nie ma jednak na to pieniędzy, bo środki otrzymane z gmin zostały zainwestowane w terminal pasażerski (niemal ukończony) i inną infrastrukturę. Zgodnie z podpisaną z wojskiem umową, docelowo obiekty miały przejść na własność wojska. Po przeprowadzeniu inwestycji zarządzająca lotniskiem spółka nie miała zatem ani płynnych środków, ani możliwości spieniężenia zbudowanej infrastruktury w celu zwrotu dotacji z gmin.


Władze Gdyni nie rezygnują jednak ze swoich planów. Po odwołaniu mają nadzieję na jak najszybsze uruchomienie w Kosakowie lotniska dla ruchu ogólnego (general aviation), jako uzupełnienie, a nie konkurencja dla rozbudowywanego portu lotniczego w Gdańsku. 

gość_c496c - Profil
gość_c496c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie