Łącznik kolejowy do Szyman za 72 mln zł

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 sierpnia 2014 05:45
Spółka PKP PLK ogłosiła przetarg na budowę 1,6-kilometrowego odcinka linii kolejowej łączącej terminal portu lotniczego w Szczytnie z linią Szczytno-Olsztyn.
Reklama

Inwestycja może kosztować do 72 mln zł i powinna zakończyć się w przyszłym roku. Jedynym kryterium wyboru wykonawcy jest cena.

PKP PLK oczekuje, że wykonawca zbuduje ok. 1,6-kilometrowy odcinek odchodzący od linii kolejowej nr 35 przed stacją Szymany i prowadzący do terminalu pasażerskiego budowanego w Porcie Lotniczym Mazury. W ramach zamówienia określono też drugie zadanie, którym jest budowa Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) Szczytno, co pozwoli na sprawniejsze zarządzanie ruchem kolejowym w tym rejonie. Wykonawca będzie musiał zbudować samo LCS wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz m.in. przebudować przejazdy kolejowe na linii.

Oferty w przetargu zostaną otwarte 18 września. Dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury w perspektywie 2007-2013 wyniesie niemal 47 mln zł. By rozliczyć te środki, prace muszą zakończyć się w 2015 r.

Już wcześniej zakończyła się modernizacja 55-kilometrowego odcinka linii kolejowej 35 z Olsztyna przez Szymany do Szczytna. Po zakończeniu prac prędkość pociągów wzrosła z 70 km/h do 110 km/h. Docelowy czas przejazdu z Olsztyna do lotniska w Szczytnie-Szymanach ma wynieść 45 minut.

Budowa terminala pasażerskiego w Szczytnie również musi zakończyć się w przyszłym roku, by nie przepadła unijna dotacja.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama