Ryanair wśród zainteresowanych Cyprus Airways

28 sierpnia 2014 20:08
Jutro (29.8) kończy się termin składania niewiążących ofert zakupu państwowej linii Cyprus Airways. Wśród zainteresowanych są Ryanair i Aegean Airlines.
Reklama
Rząd Cypru, który posiada obecnie 93,67 proc. udziałów w Cyprus Airways, szuka inwestora strategicznego dla przynoszącej straty spółki. Liczy, że chętny obejmie większościowy pakiet akcji i przywróci linii zyskowność.

Po upływie terminu rząd wezwie zainteresowanych do złożenia wiążących ofert.


Wśród 15-20 chętnych znajdzie się Ryanair. Potwierdzają to oficjalnie przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika niskokosztowego. Michael O'Leary, szef Ryanaira, zapowiedział, że po głębokiej restrukturyzacji jest w stanie zwiększyć liczbę pasażerów przewożonych przez Cyprus Airways z obecnych 600 tys. do 3 mln rocznie.

Ryanair jest zainteresowany linią, bo chce zwiększyć ruch turystyczny na tę śródziemnomorską wyspę. Cypryjski certyfikat przewoźnika lotniczego umożliwiłby też Irlandczykom ekspansję na nowe rynki.

Nie wiadomo, ile może kosztować większościowy pakiet akcji Cyprus Airways. Ryanair zapowiedział, że złoży ofertę po cenie nominalnej akcji. Zainteresowane są też greckie linie Aegean Airlines.

Zgodnie z ostatnimi opublikowanymi na stronie przewoźnika wynikami finansowymi, w pierwszym półroczu 2012 r. linia straciła 32,1 mln euro netto. Według wstępnych wyników za cały 2012 r. strata wyniosła 55,8 mln euro netto. W sprawie Cyprus Airways toczy się postępowanie Komisji Europejskiej, która wyjaśnia, czy udzielone w 2013 r. wsparcie rządu o łącznej wartości 45 mln euro nie stanowiło nielegalnej pomocy publicznej. Zgodnie z planami spółki cytowanymi przez lokalną prasę, w 2015 r. Cyprus Airways mają wyjść na zero.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy