PKP PLK: Nowe połączenia dla Aglomeracji Łódzkiej

26 sierpnia 2014 19:00
Od 1 września, po kilkudziesięciu latach przerwy, pasażerowie będą mogli korzystać z pociągów na linii Łódź Widzew – Zgierz. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły prace, dzięki którym pociągi pokonają tę trasę w kwadrans, z prędkością 100 km/h.
Reklama
Zarządca infrastruktury zakończył rewitalizację ponad 12 km torów. Na linii przebudowano 11 mostów, wiaduktów i przepustów. Kończą się także roboty przy budowie przystanków Łódź Arturówek, Łódź Marysin i Łódź Stoki. Perony zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na każdym z nich ustawiono wiatę dla podróżnych i zamontowano nowe oświetlenie. Przystanki zostały także wyposażone w bezpieczne stojaki na rowery. Przystanek Łódź Marysin został przesunięty w stronę ulicy Strykowskiej, co pozwoli na łatwiejsze przesiadki do komunikacji miejskiej.

Niestety przy rewitalizacji trasy nie pomyślano o wybudowaniu przystanku dla powstałego w latach 80-tych osiedla Radogoszcz Wschód, które z potencjałem ponad 15-tysięcy mieszkańców, doskonale mógłby się wpisać w sens trasy z Widzewa do Zgierza. Odnowiony przystanek Łódź Arturówek znajduje się 2.5km od pętli na ul. Świtezianki (krańcówka autobusowa dla osiedla Radogoszcz Wschód), czyli zbyt daleko dla mieszkańców Radogoszcza Wschodu. Arturówek to głównie zabudowa jednorodzinna, więc gdzie jest sens rewitalizacji przystanku dla osiedla Arturówek przy pomijaniu przystanku dla dużego osiedla Radogoszcz Wschód? Zapytaliśmy o to PKP PLK.

- Nie ma przeszkód technicznych, aby powstał przystanek Radogoszcz Wschód. Dalszy rozwój infrastruktury przystankowej w łódzkim węźle kolejowym zależy także od tego czy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A otrzymają możliwość skorzystania np. z środków UE zarządzanych przez samorząd - odpowiada Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP PLK.

Kiedy więc mieszkańcy Radogoszcza będą mieli przystanek na swoim osiedlu?

- Projekt został zrealizowany z wykorzystaniem środków UE przydzielanych przez samorząd województwa. Być może przedstawiciele samorządu będą w stanie powiedzieć więcej na temat planów wykorzystania środków z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-20 na regionalne inwestycje kolejowe.Nie wykluczamy budowy kolejnych przystanków na trasie ze Zgierza do stacji Łódź Widzew. Projekt zrealizowany przez PLK polegał na rewitalizacji linii i trzech przystanków z możliwością dokonania pewnej korekty ich umiejscowienia. Fundusze, którymi dysponowaliśmy pozwoliły właśnie na takie działanie, ale podkreślam nie wykluczyliśmy budowy kolejnych przystanków - dodaje Dutkiewicz w rozmowie z Pasazer.com

O zdanie zapytaliśmy również szefa klubu radnych PO w łódzkiej radzie miejskiej - Mateusza Walaska.

- Z informacji, które uzyskałem z jednostek UMŁ wynika, że PLK nie uzgadniało z Miastem zakresu remontu linii przed zawarciem umowy na dofinansowanie, czyli de facto przed uzgodnieniem zakresu. W późniejszych rozmowach odmówiło sugestiom co do przesunięcia przystanku Arturówek na Radogoszcz. Jest jeszcze jeden wątek. Miasto ma koncepcję budowy przystanku na Radogoszczu Wschodzie tyle tylko, że pojawia się pytanie czy ingerencja w inwestycję będzie możliwa w okresie trwałości tego projektu - powiedział radny Mateusz Walasek.

Dzięki rewitalizacji, 1 września, po wielu latach przerwy, pociągi wrócą na trasę Łódź Widzew - Zgierz. Przejazd po odnowionych torach zajmie około 15 minut. Inwestycja, która kosztowała prawie 24 mln złotych, powstała dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego w ramach RPO Województwa Łódzkiego. Aż 82 % z nich pochodziło z funduszy Unii Europejskiej.

Modernizacja trasy Zgierz – Łódź Widzew uzupełnia inwestycję PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. która objęła odcinki czterech linii kolejowych – z Łodzi do Łowicza i do Kutna, ze stacji Łódź Kaliska do stacji Łódź Chojny i Łódź Widzew.

Fot. PKP PLK

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy