Prawie 5 proc. więcej pasażerów w pierwszym półroczu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 sierpnia 2014 10:52
O 4,8 proc. wzrosła liczba pasażerów na lotniskach całego świata w pierwszym półroczu 2014 r. Mniej, bo o 3,7 proc., rósł ruch cargo.
Reklama

Takie dane opublikowała organizacja Airports Council International, zrzeszająca porty lotnicze z całego świata.

Obydwa wskaźniki są wyraźnie lepsze niż przed rokiem. W pierwszej połowie 2013 r. ruch pasażerski wzrósł o 3,2 proc., a ruch cargo zmalał o 0,3 proc.

ACI podała, że w czerwcu ruch najszybciej rósł w Europie (6,1 proc. wzrostu rok do roku), co wynikało przede wszystkim z bardzo niskiej bazy z ubiegłego roku. Wolniej niż zwykle liczba pasażerów rosła na Bliskim Wschodzie (4,4 proc.), co w dużej mierze było spowodowane ograniczeniem przepustowości lotniska w Dubaju wynikającym z remontu jednego z pasów startowych.

Jedyny region, który niemal nie zanotował wzrostu, to Afryka. Na tym kontynencie w czerwcu 2014 r. podróżowało samolotami zaledwie 0,3 proc. więcej osób niż rok wcześniej. Dla pozostałych regionów wzrost wahał się od 4,7 proc. dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów do 3,3 proc. dla Azji i Pacyfiku.

Pod względem odprawionego tonażu ładunków najwięcej w czerwcu zyskały lotniska w regionie Azji i Pacyfiku (4,5 proc.). Straty zanotowały lotniska na Bliskim Wschodzie (-3,9 proc.) oraz w Ameryce Łacińskiej z Karaibami (-2,2 proc.).
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama