Boeing zwiększy produkcję rodziny B737

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
23 sierpnia 2014 20:50
Duży popyt na maszyny Boeinga zmusza jego producenta do zwiększenia produkcji samolotów. Obecnie kolejne wzrosty montażu samolotów przewidziane są jedynie w programie B737.
Reklama

W lutym tego roku Boeing po raz kolejny przyśpieszył produkcję najsłynniejszego modelu samolotu pasażerskiego B737 z 38 do 42 samolotów miesięcznie. Producent planuje kolejne zwiększenie produkcji samolotów z 42 do 45 maszyn pod koniec 2014 r. Natomiast w 2015 r. ich produkcja wzrośnie aż do 47. Boeing nie wyklucza, że może zwiększyć produkcję do 50 samolotów miesięcznie na przełomie 2018 i 2019 r.

Amerykański producent planuje także budowę kolejnej linii montażu końcowego Renton (wizualizacja poniżej). Według najnowszych informacji budowa nowego kompleksu ma się rozpocząć w przyszłym roku.


Zwiększenie liczby montowanych samolotów nie jest spowodowane tylko i wyłącznie zapotrzebowaniem rynku. Jest to również odpowiedź na wzrost produkcji samolotów konkurenta z rodziny A320. Airbus zwiększył montaż z 40 do 45 maszyn miesięcznie w maju 2013 roku i planuje kolejne w przyszłym roku z 45 do 48 samolotów w miesiącu.

Jednak według wielu analityków rynku lotniczego Airbus i Boeing tak naprawdę nie wiedzą co będzie się działo za kilka lub kilkanaście lat. Prognozy mogą wyglądać bardzo optymistycznie jednak zostaną zweryfikowane przez sytuację gospodarczą w danym roku. Montaż 50 maszyn jest możliwy na tzw. górce zamówień, natomiast na pewno nie utrzyma się w długoterminowej perspektywie.

Piotr Bożyk
Fot. Boeing Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama