Estonian Air na mniejszym minusie w pierwszym półroczu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 sierpnia 2014 20:27
Linie Estonian Air zmniejszyły stratę finansową netto w pierwszym półroczu 2014 r. o 18 proc. rok do roku. Przewoźnik stracił 5 mln euro (ok. 21 mln zł).
Reklama

Narodowy przewoźnik Estonii poinformował w komunikacie prasowym, że w pierwszym półroczu przychody zmalały o 8 proc. rok do roku i wyniosły 32,9 mln euro. Mimo to udało się zmniejszyć, choć nie zniwelować stratę.

W okresie od stycznia do czerwca 2014 r. linia Estonian Air przewiozła 260 tys. pasażerów, co stanowi spadek o 8 proc. rok do roku. Tendencja spadkowa nieco jednak wyhamowała, bo w pierwszej połowie 2013 r. Estonian Air stracił 10 proc. pasażerów rok do roku. Zdecydowana większość osób - 251 tys. - podróżowała na trasach regularnych.


- Wynik w drugim kwartale jest na podobnym poziomie jak rok temu, jednak spodziewaliśmy się poprawy. Estonian Air funkcjonuje zgodnie z planem restrukturyzacji, ale musimy zintensyfikować nasze działania, odpowiadając na trudny rynek - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jan Palmer, prezes Estonian Air.

Palmer podkreślił, że na słabszy od oczekiwanego wynik linii wpłynęły m.in. wzrost liczby konkurentów na lotnisku w Talinie oraz spadek liczby pasażerów na trasie do Kijowa oraz podróżnych tranzytowych między Rosją a Europą w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie.

Dodał, że w czerwcu i lipcu linia zaobserwowała już bardzo dobre wskaźniki zainteresowania pasażerów, a popyt na trasy letnie oraz dwa nowe kierunki był lepszy od oczekiwanego.

Zgodnie z danymi na stronie airfleets.net, Estonian Air dysponuje flotą 7 samolotów: czterech embraerów 170 oraz trzech bombardierów CRJ-900. Przewoźnik lata ze stolicy Estonii do Sztokholmu, Kopenhagi, Amsterdamu, Brukseli, Oslo, Moskwy, Monachium, Sankt Petersburga, Kijowa, Wilna, Trondheim i Brommy. W miesiącach letnich linia oferuje dodatkowo loty do Nicei, Paryża, Splitu i Berlina, a od grudnia zwiększy oferowanie na trasie do Monachium.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama