×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airberlin: Zysk netto w drugim kwartale


Linia airberlin zanotowała w drugim kwartale br. zysk netto w wysokości 8,6 mln euro (ok. 36 mln zł). To wynik o 46,6 mln euro lepszy rok do roku.


Niemiecki przewoźnik poinformował w raporcie kwartalnym, że poprawiły się też przychody. Wzrosły one rok do roku o 2,9 proc. do poziomu 1,164 mld euro. EBIT (wynik przed odsetkami i podatkiem) również był lepszy od kwietnia do czerwca 2014 r. niż rok wcześniej i wyniósł -6,9 mln euro (-8,1 mln euro w 2013 r.). 

Jak podkreślił przewoźnik, udało się zwiększyć yield, czyli średnią cenę biletu. W drugim kwartale 2014 r. wyniosła ona 120,52 euro, a rok wcześniej tylko 116,97 euro. Liczba oferowanych lotów wzrosła rok do roku o 2,9 proc., a oferowanych pasażerokilometrów o 3,5 proc. Średnie wypełnienie w drugim kwartale wyniosło 82,4 proc. i było o 1,3 punktu proc. niższe niż rok wcześniej. 

Jednak z uwagi na wyższe ceny biletów przychód na pasażerokilometr (RASK) był na niemal takim samym poziomie i wyniósł 7,16 eurocenta (7,20 eurocenta rok temu).


airberlin podkreślił skuteczną redukcję kosztów, które rok do roku zmalały o 2,8 proc. Wliczając w to paliwo, które w tym roku jest znacznie tańsze, koszt jednostkowy był w drugim kwartale 2014 r. o 3,7 proc. niższy niż w tym samym okresie 2013 r. i wyniósł 7,24 eurocenta. Linia zwraca uwagę w raporcie, że cięcia kosztów udało się wypracować pomimo tego, że o 8,3 proc. wzrosły podatki lotnicze, a o 13,9 proc. koszty personelu. 

W ciągu pierwszego półrocza rosła liczba pasażerów obsługiwanych na wspólnych połączeniach airberlin i Eithad Airways. Linie przewiozły na nich ok. 270 tys. podróżnych, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej.

airberlin jest spółką notowaną na giełdzie we Frankfurcie. Największym udziałowcem jest Etihad Airways, które mają 29,21 proc. akcji. 12,02 proc. udziałów ma turecki ESAS Holding, właściciel m.in. linii Pegasus. Wartość jednego udziału na gieldzie jest wyceniana na 1,30 euro. 

fot. Dominik Sipinskigość_6fd1c - Profil
gość_6fd1c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie