×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Finnair na dużym minusie w pierwszym półroczu


Finnair stracił w pierwszym półroczu 2014 r. na działalności podstawowej ponad 50 mln euro. Przewoźnik z bazą w Helsinkach ostrzega, że poniesie w całym roku "znaczną stratę".


Jak wynika z półrocznego raportu Finnaira, przewoźnik w okresie od stycznia do czerwca stracił na działalności operacyjnej 53,9 mln euro (ponad 225 mln zł). To wynik o 10 mln euro gorszy niż w tym samym okresie 2013 r. 

O 7,8 proc. rok do roku zmalały przychody, które w pierwszym półroczu wyniosły 1,1 mld euro. Głównym powodem niższych wpływów był znaczny spadek jednostkowego przychodu na pasażerokilometr (RASK), który spadł rok do roku o prawie 5 proc. i wyniósł 5,92 eurocenta. Do tego o 1,2 proc. spadło oferowanie Finnaira. Koszt jednostkowy (CASK) zmalał o 1,7 proc. do poziomu 6,43 eurocenta, ale było to niewystarczające do kompensacji.

Finnair zapewnił, że pracuje nad cięciem kosztów, czego dowodem jest zmniejszenie w pierwszym półroczu kosztów operacyjnych (z wyłączeniem paliwa) o 4,1 proc. 


Przewoźnik uznał, że powodem straty była silna konkurencja ze strony przewoźników niskokosztowych, ogólnie zła sytuacja na rynku lotniczym oraz przeciągający się program redukcji kosztów personelu. 

W samym drugim kwartale Finnair stracił na działalności operacyjnej 19,6 mln euro, a przychody spadły rok do roku o 7,2 proc. do poziomu 566 mln euro. Przewoźnik podkreślił w raporcie półrocznym, że od kwietnia do czerwca zanotował ujemny przepływ gotówki, co wiązało się m.in. z dużymi kosztami inwestycji (w tym przedpłaty na nowe samoloty airbus A350), które wyniosły 92,2 mln euro. 

W raporcie fiński przewoźnik zapowiedział, że przychody za rok 2014 będą znacznie niższe niż za poprzedni. Przewiduje też, że w tym roku wygeneruje całoroczną stratę. 

Finnair jest spółką notowaną na giełdzie w Helsinkach, jednak większościowym udziałowcem pozostaje państwo. Akcjonariusze powiązani z rządem mają łącznie 67,7 proc. udziałów, z czego 55,8 proc. należy bezpośrednio do Biura Premiera Finlandii. Największym udziałowcem finansowym jest skandynawski fundusz Skagen Global Verdipapirfond, który ma 4,32 proc. akcji Finnaira.

fot. Dominik Sipinski


gość_0b31a - Profil
gość_0b31a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie