×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Koniec testów A350XWB na długich trasach


Najnowszy samolot Airbusa, A350-900, zakończył loty po całym świecie w ramach testów na długich trasach. W ciągu trzech tygodni maszyna odwiedziła 14 miast, w tym Iqualuit na północy Kanady i Auckland w Nowej Zelandii.


Seria testów była niezbędna do otrzymania certyfikatu typu, który ma zostać przyznany w trzecim kwartale tego roku. A350 ukończył testy, lądując w Tuluzie 13 sierpnia o godzinie 19:00 czasu lokalnego. Ostatnim odcinkiem był lot z Helsinek. 

W czerwcu redakcja Pasazer.com uczestniczyła w pierwszym locie A350 z dziennikarzami na pokładzie - obszernie relacjonowaliśmy to wydarzenie.W czasie testów samolot oznaczony numerem fabrycznym MSN 005 odbył 20-dniową podróż przez cały glob – przeleciał nad biegunem północnym i wszystkimi oceanami, a także zatrzymał się w 14 międzynarodowych portach lotniczych na całym świecie - informuje Airbus w komunikacie prasowym. 

Samolot w ciągu ok. 180 godzin lotu pokonał ponad 150 tys. kilometrów. Samolot był obsługiwany przez personel Airbusa oraz – na trasie z Dohy do Perth, Moskwy i Helsinek – także linii Qatar Airways. W testach udział wzięli również piloci zajmujący się certyfikacją samolotów z Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (European Aviation Safety Agency – EASA), którzy pilotowali samolot na dwóch odcinkach.

Loty z Johannesburga do Sydney i z Auckland do Santiago de Chile udowodniły również, że samolot spełnia wymogi ETOPS (Extended range Twin Operations), certyfikatu pozwalającego samolotom dwusilnikowym na operacje o wydłużonym zasięgu. Tego typu certyfikat jest niezbędny do wykonywania lotów nad oceanami, gdy w pobliżu nie ma lotnisk zapasowych, na których mógłby wylądować samolot.


Testy rozpoczęły się 24 lipca w Tuluzie. W pierwszym etapie samolot poleciał do Iqualuit (Kanada) i Frankfurtu. W drugim (27 lipca-1 sierpnia) do Hong Kongu i Singapuru, w trzecim (2-8 sierpnia) do Johannesburga, Sydney, Auckland, Santiago de Chile i Sao Paulo. W ostatnim etapie (9-12 sierpnia) A350 wylądował w Dosze, Perth, Moskwie i Helsinkach. 

A350 XWB potwierdził także zdolność automatycznego lądowania podczas lokalnego lotu z Johannesburga.

A350 to najnowszy samolot produkcji europejskiego koncernu. To samolot szerokokadłubowy mieszczący maksymalnie, w zależności od wersji, od 276 do 369 pasażerów. Na koniec czerwca 2014 roku rodzina A350 XWB zdobyła 742 zamówienia od 38 klientów z całego świata.

fot. Dominik Sipinskigość_d20e0 - Profil
gość_d20e0
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie