×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Cżedżu-Seul najruchliwszą trasą 2013 r.


Trasa z Seulu na wyspę Czedżu na południowym skraju Korei Płd. była w ubiegłym roku najpopularniejszym połączeniem lotniczym na świecie. Podróżowało na niej 9,6 mln pasażerów.


Dane dotyczące najbardziej ruchliwych tras lotniczych na świecie opublikowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) w swoim corocznym sprawozdaniu World Air Transport Statistics. 

Zgodnie z nimi, licząca zaledwie ok. 450 kilometrów trasa pomiędzy Seulem (lotniska Gimpo i Incheon) oraz wyspą Czedżu, ulubionym miejscem wypoczynku Koreańczyków, była najpopularniejszym połączeniem lotniczym świata. 9,6 mln pasażerów, którzy na niej lecieli, to o 1,4 proc. więcej niż w 2012 r. 

Kolejne trasy w rankingu to krajowe połączenia w Japonii. Na drugim miejscu znalazły się loty pomiędzy Sapporo a Tokio (9,2 mln, wzrost o 4,7 proc.) oraz pomiędzy Fukuoką a Tokio (8,3 mln, wzrost o 9,3 proc.). 


Najpopularniejsze trasy międzynarodowe są znacznie mniej oblegane niż krajowe. Pomiędzy Hong Kongiem a Tajpejem podróżowało w 2013 r. 4,9 mln podróżnych, co dało tej trasie pierwsze miejsce wśród lotów międzynarodowych. Był to jednak spadek liczby pasażerów aż o 11,5 proc. rok do roku. 

Kolejne miejsca wśród tras międzynarodowych zajęły połączenia pomiędzy Dublinem i Londynem (3,6 mln, wzrost o 6,9 proc.) oraz Dżakartą i Singapurem (3,4 mln, wzrost o 8,6 proc.). 

IATA w tej statystyce liczy wszystkie lotniska w danym zespole miejskim, czyli na przykład w Seulu lotniska Gimpo i Incheon, w Tokio Naritę i Hanedę, a w Londynie Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, Southend i City. 

Dla porównaniu, choć Urząd Lotnictwa Cywilnego nie podaje liczby pasażerów na konkretnych trasach, z całej Polski w 2013 r. na najpopularniejszym kierunku do i z Londynu podróżowało 3,1 mln pasażerów. gość_abd20 - Profil
gość_abd20
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie