Cżedżu-Seul najruchliwszą trasą 2013 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 sierpnia 2014 20:32
1 komentarz
Trasa z Seulu na wyspę Czedżu na południowym skraju Korei Płd. była w ubiegłym roku najpopularniejszym połączeniem lotniczym na świecie. Podróżowało na niej 9,6 mln pasażerów.
Reklama

Dane dotyczące najbardziej ruchliwych tras lotniczych na świecie opublikowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) w swoim corocznym sprawozdaniu World Air Transport Statistics.

Zgodnie z nimi, licząca zaledwie ok. 450 kilometrów trasa pomiędzy Seulem (lotniska Gimpo i Incheon) oraz wyspą Czedżu, ulubionym miejscem wypoczynku Koreańczyków, była najpopularniejszym połączeniem lotniczym świata. 9,6 mln pasażerów, którzy na niej lecieli, to o 1,4 proc. więcej niż w 2012 r.

Kolejne trasy w rankingu to krajowe połączenia w Japonii. Na drugim miejscu znalazły się loty pomiędzy Sapporo a Tokio (9,2 mln, wzrost o 4,7 proc.) oraz pomiędzy Fukuoką a Tokio (8,3 mln, wzrost o 9,3 proc.).


Najpopularniejsze trasy międzynarodowe są znacznie mniej oblegane niż krajowe. Pomiędzy Hong Kongiem a Tajpejem podróżowało w 2013 r. 4,9 mln podróżnych, co dało tej trasie pierwsze miejsce wśród lotów międzynarodowych. Był to jednak spadek liczby pasażerów aż o 11,5 proc. rok do roku.

Kolejne miejsca wśród tras międzynarodowych zajęły połączenia pomiędzy Dublinem i Londynem (3,6 mln, wzrost o 6,9 proc.) oraz Dżakartą i Singapurem (3,4 mln, wzrost o 8,6 proc.).

IATA w tej statystyce liczy wszystkie lotniska w danym zespole miejskim, czyli na przykład w Seulu lotniska Gimpo i Incheon, w Tokio Naritę i Hanedę, a w Londynie Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, Southend i City.

Dla porównaniu, choć Urząd Lotnictwa Cywilnego nie podaje liczby pasażerów na konkretnych trasach, z całej Polski w 2013 r. na najpopularniejszym kierunku do i z Londynu podróżowało 3,1 mln pasażerów.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_5b5ef 2014-08-27 06:05   
gość_5b5ef - Profil gość_5b5ef
Tajpejem (kojarzy mi się ze skajpajem z pewnego popularnego serialu)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama