×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Delta Air Lines największą linią 2013 r.


Delta Air Lines przewiozły w 2013 r. ponad 120 mln pasażerów i tym samym były największymi liniami lotniczymi świata - wynika z raportu World Air Transport Statistics IATA 2013.


Zgodnie z corocznym podsumowaniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), w 2013 r. linie lotnicze na całym świecie przewiozły ponad 3,1 mld pasażerów. Był to wzrost o 5,1 proc. w porównaniu do 2012 r. 

Największym rynkiem lotniczym był region Azji i Pacyfiku, gdzie odprawiono łącznie ponad miliard podróżnych. Było to aż o 9,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Europa była drugim makroregionem z 825 mln pasażerów (przyrost o 3,4 proc.). Najwolniejszy wzrost odnotowano w Ameryce Północnej, gdzie liczba pasażerów wzrosła tylko o niecały 1 proc. do 819 mln. Największym krajowym rynkiem świata były Stany Zjednoczone, gdzie łącznie odprawiono w 2013 r. ponad 618 mln pasażerów. Na drugim miejscu znalazły się Chiny, gdzie samolotami podróżowało ponad 404 mln osób -to więcej niż na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej z Karaibami razem liczonych. 

W rankingu przewoźników dominują linie ze Stanów Zjednoczonych. Najwięcej pasażerów przewiozły linie Delta Air Lines (120,6 mln), na drugim miejscu były Southwest Airlines (115,2 mln), a na trzecim największa chińska spółka, China Southern Airlines (91,5 mln). Na kolejnych pozycjach znalazły się następne linie amerykańskie: United Airlines (90,1 mln) oraz American Airlines (86,8 mln). 

Największym europejskim przewoźnikiem był w ubiegłym roku Ryanair, który przewiózł 81,4 mln pasażerów, co dało mu szóstą lokatę na świecie. Irlandzki low-cost pokonał Lufthansę, która miała w ubiegłym roku 63,3 mln pasażerów. Pod względem liczby osób przewiezionych w ruchu krajowym zdecydowanym zwycięzcą zostały linie Southwest Airlines, które latają wyłącznie w obrębie Stanów Zjednoczonych, czyli na trasach krajowych przewiozły wszystkich swoich pasażerów - 115,2 mln. 

IATA podaje, że największą linią pod względem liczby pasażerów na trasach międzynarodowych był Ryanair (81,4 mln). Dane są jednak błędne, ponieważ według statystyk Ryanair przewoził pasażerów wyłącznie na takich trasach. Tymczasem irlandzka linia oferuje również trasy krajowe, chociażby w Hiszpanii, Francji czy Polsce

Na kolejnych miejscach w rankingu liczby pasażerów na trasach międzynarodowych znalazły się easyJet (52,8 mln), Lufthansa (50,7 mln), Emirates (43,3 mln) oraz British Airways (33,8 mln). Co ciekawe, najwyżej sklasyfikowane linie amerykańskie to United Airlines (25 mln), które zajęły 9. miejsce. To pokazuje, że w Stanach Zjednoczonych dominuje ruch krajowy, a w Europie - międzynarodowy.

fot. Dominik Sipinskigość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie