×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Babimost - Kraków od września. Eurolotem.


Prawie 5 tysięcy złotych zapłaci Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego za każde z łącznie 72 miejsc wykupionych przez samorząd na trasie z Babimostu do Krakowa. W tym roku odbędzie się po 9 rejsów w każdą stronę.


Eurolot uruchomi połączenie z Babimostu do Krakowa prawdopodobnie pod koniec września. To efekt rozpisanego przez lubuski samorząd przetargu. Za łącznie 18 rejsów - po 9 w każdym kierunku - polski przewoźnik otrzyma 343 440 zł brutto, czyli 19 080 zł za jeden lot. 


W przetargu wystartował także Sprint Air, jednak prywatny przewoźnik przedstawił ofertę na wyższą kwotę - 450 tys. zł, czyli 25 tys. zł za lot. 

Zgodnie z warunkami przetargu samorząd lubuski wykupi na każdym rejsie cztery miejsca. Oznacza to łącznie 72 wykupione fotele we wszystkich rejsach. Po przeliczeniu kwoty całego zamówienia na jedno miejsce okazuje się, że za każdy bilet samorząd zapłaci 4 770 zł. Takie wyliczenie jest oczywiście teoretyczne, bo w praktyce samorząd płaci za samo połączenie, czyli za każde z 78 miejsc na pokładzie eurolotowskiego bombardiera Q400. Gdyby nie zakup "bloku miejsc", rejsów nie byłoby wcale. 

Poza blokiem miejsc (do rozliczenia w skali miesięcznej) Eurolot zagwarantuje też województwu lubuskiemu promocję poprzez umieszczenie w samolotach materiałów reklamowych (dostarczonych na koszt samorządu), oznakowanie samolotu wewnątrz i na zewnątrz oraz wspólną reklamę połączeń. Przewoźnik weźmie też na siebie zapewnienie transferu na i z lotniska w Babimoście pasażerów z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. 

Podobną kwotę w przeliczeniu na jedno miejsce płacił samorząd w ubiegłym roku za połączenia do Gdańska. Wtedy cały przetarg na 52 loty wygrał Sprint Air, który otrzymał za te połączenia 781 tys. zł (ok. 15 tys. zł za jeden lot, ale samorząd wykupił wtedy tylko 3 miejsca w każdym samolocie). 

Na razie nie wiadomo jaki będzie rozkład lotów ani ich częstotliwość. Warunki przetargu dopuszczają możliwość lotów tylko z międzylądowaniem w Babimoście. Czyli Eurolot mógłby, teoretycznie, latać na trasie Kraków-Heringsdorf lub Kraków-Szczecin przez Babimost. 

Województwo lubuskie informuje na swojej stronie internetowej, że loty będą odbywały się do grudniowych świąt. To wskazywałoby na częstotliwość mniejszą niż jeden rejs w tygodniu. Eurolot na razie nie zdradza szczegółów lotów. 

- Cieszymy się, że oferta Eurolotu na realizację rejsów z portu w Zielonej Górze do Krakowa okazała się najkorzystniejsza dla władz województwa. W najbliższym czasie będziemy doprecyzowywać szczegóły współpracy z naszym partnerem z Zielonej Góry - przekazała nam Karolina Bursa, rzeczniczka prasowa Eurolotu.

fot. Dominik Sipinskigość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie