LH Balance: Raport społecznej odpowiedzialności

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
10 sierpnia 2014 22:16
Lufthansa Group lata ciszej i bardziej efektywnie. Grupa wyznacza standardy aktywnej redukcji hałasu oraz poprawy efektywności zużycia paliwa.
Reklama

Grupa Lufthansy ustanawia międzynarodowe standardy odpowiedzialnego transportu lotniczego. Aktywna redukcja poziomu hałasu jest w związku z powyższym kluczowym elementem społecznej odpowiedzialności grupy. Balance: raport społecznej odpowiedzialności opublikowany pod koniec lipca 2014 jest dedykowany tematowi "Ciszej w przyszłość". W ciągu ostatnich 15 lat, firma była aktywnym członkiem sojuszu "Cichy transport" ("Quiet Traffic"). W ramach tej inicjatywy koordynowanej przez Niemiecką Agencję Kosmiczną, prowadzone są badania nad emisją hałasu oraz możliwościami jego redukcji.

- Nawet w wymagających ekonomicznie czasach nigdy nie przestaliśmy kłaść nacisku na zrównoważone zarządzanie naszą firmą, wiedząc, że jest to ważny czynnik długofalowego sukcesu – powiedział Carsten Spohr, prezes Deutsche Lufthansa AG.

Na 126 stronach firma ponownie jasno podkreśliła szerokie zaangażowanie grupy lotniczej we wszystkie aspekty odpowiedzialnego biznesu. Kay Kratky, członek zarządu Lufthansy, który prezentował dwudziesty już raport podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z partnerskim portem lotniczym Fraport, powiedział: - Dzięki naszym nowym, nowoczesnym maszynom i zaangażowaniu w badania nad hałasem, nasze linie lotnicze mają ważny wkład w redukcję skutków działalności na obszarach znajdujących się w pobliżu lotnisk.

Kluczową częścią inicjatywy obniżenia poziomu hałasu jest inwestycja w cichsze i bardziej wydajne maszyny. Obecnie trwa największy w historii Lufthansy program modernizacji floty. Wraz z zamówieniem Boeingów 777-9X i Airbusów A350-900 we wrześniu 2013 r. grupa dba zarówno o interesy mieszkańców obszarów znajdujących się w okolicach lotnisk, jak i inwestuje w ochronę środowiska oraz najnowsze technologie. Nowe maszyny zostaną wyposażone w najnowsze silniki obniżające emisję hałasu, dzięki czemu ślad hałasu obniży się przynajmniej o 30 proc. Dzięki 100 maszynom z rodziny A320neo emisja hałasu podczas startu i lądowania zostanie obniżona o ponad połowę.Lufthansa inwestuje również we wdrożenie technologii obniżających poziom hałasu w swoich starszych maszynach. W lutym tego roku Lufthansa została pierwszą linią na świecie, która otrzymała Airbusa A320 wyposażonego w turbulizatory. Dzięki temu emisja hałasu 157 maszyn z istniejącej floty oraz ponad 40 zamówionych A320 będzie odczuwalnie niższa. Pomiary wykazały, że turbulizatory eliminują dwa nieprzyjemne pasma akustyczne, dzięki czemu łącznie redukują hałas podczas lądowania nawet o 4 decybele.

Lufthansa jest nie tylko cichsza, ale również zużywa mniej paliwa lotniczego. W ciągu ostatniego roku przewoźnicy grupy LH poprawili także wydajność paliwową. W 2013 r. średnie spalanie wynosiło 3,91 litra na pasażera na 100 km – 3,8 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Nowy rekord został pobity dzięki spadkowi wartości poniżej 4 litrów. Drugi raz z rzędu spadło również całkowite zużycie paliwa. W roku 2013 grupa zużyła o 114,152 ton paliwa mniej niż w roku 2012, zapobiegając tym samym emisji ponad 350 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery. Stanowi to w przybliżeniu ilość emitowaną rocznie przez 50 tys. domów jednorodzinnych ogrzewanych olejem. Flota 59 zamówionych Boeingów 777-9X i Airbusów A350-900 będzie zużywać zaledwie 2,9 litra nafty lotniczej na pasażera na 100 km.

Grupa Lufthansa jest również aktywnym partnerem promocji akademickich badań nad ochroną środowiska. Od 20 lat grupa wspiera projekty z zakresu badań nad klimatem – m.in. przeprowadziła ponad 24 tys. lotów w ramach projektu MOZAIC, mającego na celu poprawę klimatu i prognoz pogody.

Jako odpowiedzialny pracodawca w okresie rozwoju organizacji, Lufthansa Group jest zaangażowana w programy promujące możliwości dla kobiet oraz ułatwiające kobietom i mężczyznom łączenie obowiązków domowych z życiem zawodowym. W 2013 r. w Niemczech, grupa podwyższyła odsetek kobiet zajmujących stanowiska kierownicze do 16,7 proc., w porównaniu do 15,5 proc. w roku poprzednim. Grupa odgrywa także wiodącą rolę w zakresie szkoleń. Aktualnie jest dostępnych 380 kursów w ramach 20 ścieżek zawodowych do roku 2015, od szefów kuchni po mechaników maszyn.

W roku raportowym Lufthansa Group ponownie zdobyła wiele nagród i wyróżnień, również za zrównoważony rozwój. W maju br. wspierana przez kraj związkowy Hesja inicjatywa E-PORT, której członkiem jest Lufthansa Group, została wyróżniona nagrodą Green Tec w kategorii lotnictwo. W badaniu przeprowadzonym przez niemiecką wersję magazynu Focus Lufthansa została uznana przez czytelników za jedną z dwóch najbardziej odpowiedzialnych społecznie linii lotniczych na świecie. W 2013 r. grupa została także uwzględniona w znaczącym indeksie zrównoważonego rozwoju FTSE4Good i Ethibel Excellence Investment Register, zajęła także wysokie miejsca w rankingu agencji ECPI.

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama