×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Coraz więcej Pesy na niemieckich torach


DB Regio zamówi kolejne 26 pociągów bydgoskiej Pesy - informuje "Rynek Kolejowy". Polski producent walczy też w wielkim przetargu na nowy tabor dla berlińskiej S-Bahn.

Należąca do Deutsche Bahn spółka DB Regio będzie potrzebowała kolejnych 26 spalinowych zespołów trakcyjnych Link produkcji bydgoskiej Pesy. Przewoźnik zdobył kontrakt na 12-letnie prowadzenie przewozów w regionie Allgäu od grudnia 2017 r. Przetarg współorganizowały landy Bawaria i Badenia-Wirtembergia. 

Kontrakt obejmuje wszystkie trasy niezelektryfikowane w regionie, w tym do Ulm i Augsburga. 

Żeby poradzić sobie z zamówieniem, DB Regio pozyska 26 Linków. Jak potwierdził "Rynkowi Kolejowemu" rzecznik bydgoskiej spółki, kontrakt zostanie podpisany w obrębie ramowego zamówienia na aż 470 zespołów trakcyjnych, które DB złożyło w 2012 r. 

Z tej umowy ramowej niemiecki przewoźnik już wcześniej skorzystał, zamawiając 36 pociągów dla obsługi tras w rejonie Sauerland, oraz 9 pociągów do Hesji. Link (polskie oznaczenie SA-139) to spalinowy zespół trakcyjny, produkowany przez Pesę od 2012 r. W zależności od wariantu pociągi mają od jednego do trzech członów i rozwijają prędkość maksymalną od 120 do 140 km/h. W Polsce jeżdżą w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. Poza tym Linki kupili też przewoźnicy z Czech (Ceske Drahy oraz RailJet), a także z Niemiec (poza DB także Regentalbahn oraz Nierderbarniemer Eisenbahn). 

Niewykluczone, że poza postępującą realizacją umowy ramowej z DB Pesa pozyska także inny kontrakt w Niemczech. Spółka startuje w dużym przetargu na nowy tabor dla berlińskiej kolei miejskiej S-Bahn. Rozstrzygnięcia na razie nie ma, choć wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński, zapowiedział już w wywiadzie z PAP-em wygraną Pesy. Informacji tych nie potwierdził jednak producent - według cytowanej przez "Rynek Kolejowy" wypowiedzi rzecznika, przetarg wciąż trwa.

Jak podkreśla "Rynek Kolejowy", część zamówienia dla S-Bahn, o którą walczy Pesa, to ponad 100 pociągów. 

Wyzwaniem mógłby być nowy typ zasilania w energię elektryczną. Pesa dotychczas nie produkowała pociągów zasilanych z tzw. trzeciej szyny, a właśnie taki system jest na sieci berlińskiej S-Bahn.

fot. Stiopa (Creative Commons/Wikimedia Commons) gość_70cbf - Profil
gość_70cbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie