Coraz więcej Pesy na niemieckich torach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 sierpnia 2014 18:44
2 komentarze
DB Regio zamówi kolejne 26 pociągów bydgoskiej Pesy - informuje "Rynek Kolejowy". Polski producent walczy też w wielkim przetargu na nowy tabor dla berlińskiej S-Bahn.
Reklama

Należąca do Deutsche Bahn spółka DB Regio będzie potrzebowała kolejnych 26 spalinowych zespołów trakcyjnych Link produkcji bydgoskiej Pesy. Przewoźnik zdobył kontrakt na 12-letnie prowadzenie przewozów w regionie Allgäu od grudnia 2017 r. Przetarg współorganizowały landy Bawaria i Badenia-Wirtembergia.

Kontrakt obejmuje wszystkie trasy niezelektryfikowane w regionie, w tym do Ulm i Augsburga.

Żeby poradzić sobie z zamówieniem, DB Regio pozyska 26 Linków. Jak potwierdził "Rynkowi Kolejowemu" rzecznik bydgoskiej spółki, kontrakt zostanie podpisany w obrębie ramowego zamówienia na aż 470 zespołów trakcyjnych, które DB złożyło w 2012 r.

Z tej umowy ramowej niemiecki przewoźnik już wcześniej skorzystał, zamawiając 36 pociągów dla obsługi tras w rejonie Sauerland, oraz 9 pociągów do Hesji.Link (polskie oznaczenie SA-139) to spalinowy zespół trakcyjny, produkowany przez Pesę od 2012 r. W zależności od wariantu pociągi mają od jednego do trzech członów i rozwijają prędkość maksymalną od 120 do 140 km/h. W Polsce jeżdżą w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. Poza tym Linki kupili też przewoźnicy z Czech (Ceske Drahy oraz RailJet), a także z Niemiec (poza DB także Regentalbahn oraz Nierderbarniemer Eisenbahn).

Niewykluczone, że poza postępującą realizacją umowy ramowej z DB Pesa pozyska także inny kontrakt w Niemczech. Spółka startuje w dużym przetargu na nowy tabor dla berlińskiej kolei miejskiej S-Bahn. Rozstrzygnięcia na razie nie ma, choć wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński, zapowiedział już w wywiadzie z PAP-em wygraną Pesy. Informacji tych nie potwierdził jednak producent - według cytowanej przez "Rynek Kolejowy" wypowiedzi rzecznika, przetarg wciąż trwa.

Jak podkreśla "Rynek Kolejowy", część zamówienia dla S-Bahn, o którą walczy Pesa, to ponad 100 pociągów.

Wyzwaniem mógłby być nowy typ zasilania w energię elektryczną. Pesa dotychczas nie produkowała pociągów zasilanych z tzw. trzeciej szyny, a właśnie taki system jest na sieci berlińskiej S-Bahn.

fot. Stiopa (Creative Commons/Wikimedia Commons)
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_bf708 2014-08-20 23:33   
gość_bf708 - Profil gość_bf708
Fajnie, że Polski producent jest jednym z najlepszych producentów pociągów w Europie. Poza tym Newag coraz bardziej rozwija sprzedaż za granicą... ;)
gość_48560 2014-08-07 10:33   
gość_48560 - Profil gość_48560
Jestem dumny z Pesy i z polskiej gospodarki.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama