Prawie połowa Polaków bez wakacji w 2013 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 sierpnia 2014 16:18
Prawie połowa Polaków nie wyjechała nigdzie na wakacje w 2013 r. Jak wynika z raportu resortu sportu, głównie przez brak pieniędzy lub nadmiar pracy.
Reklama

Tylko 56 proc. Polaków (ponad 18 mln osób) wyjechało rok temu na wakacje - wynika z badania przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki przez firmę badawczą Activ Group. Jak podkreślają autorzy, to wprawdzie o 5 punktów proc. więcej niż rok wcześniej, ale wciąż niewiele.

Głównymi powodami, dla których Polacy nie wyjeżdżali w 2013 r. na urlop, były obowiązki związane z pracą lub nauką (27 proc. spośród tych, którzy nie wyjechali) oraz brak środków finansowych (26 proc.). Tylko 9 proc. z tej grupy (czyli ok. 4 proc. całej populacji) odpowiedziało, że nie miało ochoty na wyjazd.

Po niecałe 10 proc. spośród tych, którzy nie wyjechali na wakacje, deklarowało, że powodem był stan zdrowia, obowiązek opieki nad rodziną lub domem albo podeszły wiek. Tylko 1 proc. zadeklarował, że boi się podróżowania - jednak w 2012 r. taki powód nie pojawił się wśród respondentów w ogóle. Odpowiedzi dotyczyły jakiegokolwiek wyjazdu dłuższego niż dwa dni.

Z raportu wynika, że rośnie zarówno odsetek osób, których nie stać na wyjazd, jak i tych, które nie mogą sobie na niego pozwolić z powodów zawodowych lub edukacyjnych.

Spośród tych, którzy wyjechali na wakacje, ponad 80 proc. spędziło je w kraju, a ponad 30 proc. za granicą (część osób wyjechała i tu, i tu, stąd wynik przekraczający 100 proc.). Wzrosła zarówno liczba spędzających urlop w kraju, jak i za granicą.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama