×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PKP Intercity traci pasażerów, zyskują koleje aglomeracyjne


O niemal 20 proc. mniej pasażerów skorzystało z usług PKP Intercity w pierwszym półroczu tego roku. Jak wyliczył "Rynek Kolejowy", spółka straciła prawie 3 mln podróżnych. 

W pierwszym półroczu w Polsce nieco wzrosła liczba pasażerów kolei. Pociągami podróżowało od stycznia do czerwca niemal 136,5 mln podróżnych - to o 1,7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r. 

Wzrost wynikał jednak przede wszystkim z dobrych wyników przewoźników aglomeracyjnych i wojewódzkich. Niemal dwukrotnie więcej podróżnych przewiozły Koleje Dolnośląskie, dobre wzrosty osiągnęły też Arriva RP, Koleje Wielkopolskie oraz SKM Warszawa. Wszystkie te spółki z wyjątkiem warszawskiej kolei miejskiej od nowego roku rozpoczęły kursowanie na nowych trasach.Największe straty odnotowało PKP Intercity, pasażerów ubyło też w Przewozach Regionalnych i Kolejach Śląskich.

Przewozy Regionalne z 29,6-proc. udziałem w rynku pozostają największym przewoźnikiem kolejowym pasażerskim w kraju pod względem liczby przewiezionych osób. Na kolejnych miejscach są Koleje Mazowieckie (23,6 proc.) oraz trójmiejska PKP SKM (12,9 proc.). PKP Intercity przewozi niecałe 9 proc. polskich pasażerów. 

Z uwagi na ubytek pasażerów kolei dalekobieżnej i wzrosty przewoźników aglomeracyjnych, spadła też łączna wielkość pracy przewozowej wykonanej przez wszystkich przewoźników w pierwszym półroczu tego roku. Wyniosła ona od stycznia do czerwca 7,8 mld pasażerokilometrów - o 4 proc. mniej niż w tym samym okresie 2013 r. 

gość_16bfa - Profil
gość_16bfa
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie