" />

Wycieczki dzieci szybciej przez granicę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 sierpnia 2014 09:52
Autokary z dziećmi przejadą szybciej przez wschodnią granicę Polski. Służba Celna umożliwiła zarezerwowanie czasu odprawy, co pozwala na uniknięcie stania w kolejce. 
Reklama

Za pomocą systemu eBooking BUS organizatorzy wycieczek autokarowych, w których co najmniej 70 proc. uczestników to dzieci w wieku do 17 lat, mogą zarezerwować czas odprawy celnej. Takie wycieczki będą traktowane priorytetowo przez celników, bo możliwość rezerwacji mają też wszyscy inni przekraczający granicę.

Choć system został opracowany przez warmińsko-mazurską Służbę Celną, działa na wszystkich przejściach autokarowych w całej Polsce. Umożliwia powiadomienie zarówno celników, jak i Straży Granicznej. W zgłoszeniu musi znaleźć się lista wszystkich pasażerów. Organizatorzy przejazdu mogą wydrukować po zgłoszeniu specjalny znak, który umieszcza się za przednią szybą autokaru, by pozwolić służbom łatwiej zidentyfikować pojazd.

System eBooking BUS działa już od dwóch lat, ale dopiero teraz dodano do niego priorytet dla wycieczek autokarowych. Dzięki niemu średni czas odprawy autobusu skrócił się z 30 do 10 minut, bo służby mogą przeprowadzić analizę ryzyka zanim pojazd pojawi się na granicy.

O czasie odprawy decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli zaproponowana godzina będzie zajęta, system wskaże inne możliwości. Autokary przewożące dzieci i młodzież będą miały pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu.

Jak wynika z danych podanych przez Ministerstwo Finansów, co roku granicę przekracza o 10-15 proc. wycieczek autokarowych więcej. W 2009 r. ruch autokarów odnotowany przez Służbę Celną wyniósł 109 tys., w 2013 r. było to już ponad 172 tys.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama