4You przekłada start. To wciąż nie linia

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 lipca 2014 22:50
30 komentarzy
Spółka 4You Airlines wbrew zapowiedziom nie rozpocznie jutro (1.08) sprzedaży biletów.
Reklama

- Z uwagi na nieprzewidziane i niezależne od nas problemy techniczne, zmuszeni jesteśmy przełożyć termin rozpoczęcia sprzedaży biletów o kilka dni - poinformowała spółka na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook.

4You Airlines obiecuje, że sprzedaż uruchomi wkrótce, a rezerwujący bilety w ciągu pierwszych dwóch tygodni otrzymają zwiększony limit bagażu rejestrowanego oraz ubezpieczenie w cenie biletu.

Firma wciąż jednak formalnie nie jest linią lotniczą. Nie uzyskała ani wpisu do rejestru przewoźników lotniczych, ani koncesji uprawniającej do przewozu pasażerów.

Na stronie internetowej firmy nie ma żadnych informacji poza mapą ogłoszonych połączeń z Rzeszowa i Łodzi oraz zegara odliczającego czas do rozpoczęcia sprzedaży biletów.

W sieci jest też już bardziej rozbudowana wersja witryny, niedostępna dla użytkowników. By się na nią dostać, wystarczy ręcznie dopisać do adresu internetowego po ukośniku jedno słowo. Na stronie jest już także dostępna możliwość rezerwacji biletów, dlatego celowo nie ujawniamy pełnego adresu. Nie chcemy zachęcać do nadużycia, jakim mogłoby być kupowanie biletów przed rozpoczęciem oficjalnej sprzedaży.

Na stronie brakuje wielu treści, a jej funkcje są bardzo podstawowe. Gdyby sprzedaż miała ruszyć jutro, taka witryna byłaby bardzo nieprofesjonalna.Ze strony internetowej dowiadujemy się, że bilety na wiele tras będą dostępne w reklamowanej cenie 47 zł. W podstawowej taryfie pasażerowie za bagaż rejestrowany do 20 kg zapłacą 99 zł, a za wybór miejsca - 25 zł. Płatność kartą spowoduje doliczenie do ceny 2 proc. Darmowy bagaż podręczny będzie mógł ważyć do 8 kg.Dla pasażerów będzie też dostępna druga taryfa, droższa, w której bagaż rejestrowany i wybór miejsca będą w cenie biletu.

Rejsy mają być wykonywane pod kodem AMQ - obecnie nie korzysta z niego żaden przewoźnik lotniczy. Oznacza to, że prawdopodobnie taki kod chce uzyskać 4You Airlines.Czy sprzedaż ruszy o północy, na co wskazuje zegar na stronie internetowej? Czy ukryta strona internetowa zawiera ostateczne ceny, opłaty i regulamin?

Nie wiadomo - wiceprezes i dyrektor zarządzający 4You Airlines, Michał Mikołajczak, wbrew obietnicom, od tygodnia nie odpowiedział na żadne z wielu pytań przesłanych przez Pasazer.com. Dziś telefon Mikołajczaka jest wyłączony.

Wiadomo natomiast, że jeśli sprzedaż ruszy wkrótce, 4You Airlines prawdopodobnie nadal nie będzie linią lotniczą. By wykonywać przewozy pasażerskie pod własnym kodem, niezbędny jest wpis do rejestru przewoźników lotniczych (AOC) oraz koncesja.

Spółka wystąpiła o AOC już w kwietniu, a po uzupełnieniu braków formalnych wniosek wpłynął do Urzędu Lotnictwa Cywilnego ponownie 26 maja.

- Dotychczas spółka 4You Airlines nie złożyła wniosku o wydanie koncesji. Obecnie trwa postępowanie administracyjne w sprawie wydania certyfikatu AOC, które poprzedza wniosek o wydanie koncesji. Prezes Urzędu nie dysponuje obecnie dokumentami ani informacjami pozwalającymi na ocenę spełniania wymogów niezbędnych do uzyskania koncesji - mówi Pasazer.com Marta Chylińska, rzeczniczka prasowa ULC.

Dodaje, że spółka może zawierać umowy cywilnoprawne na przewóz pasażerów, ale tylko pod warunkiem, że do czasu realizacji usługi uzyska status przewoźnika, czyli AOC oraz koncesję.

- Jeśliby do realizacji usługi przewozu nie doszło – np. z powodu nieuzyskania koncesji, wtedy sprawę regulować będzie treść zawartej umowy i Kodeks Cywilny. W konsekwencji pobrane przedpłaty czy zadatki powinny zostać zwrócone - podkreśla Chylińska i dodaje, że zajmowania się złamaniem takiej umowy nie leży w kompetencjach ULC-u. Zajmują się tym sądy oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c14aa 2014-08-11 09:30   
gość_c14aa - Profil gość_c14aa
"Firma wciąż jednak formalnie nie jest linią lotniczą" -- to niech mi ktos wyjasni na jakiej zasadzie swiadczy uslugi dla Eurolotu (feralny lot Antalya-Poznan via Burgas)
gość_81914 2014-08-07 12:21   
gość_81914 - Profil gość_81914
Ciekawe czy pomimo opóźnienia loty ruszą w listopadzie? Mam nadzieję, że w najbliższych dniach wszystko się okaże. Szkoda by było przepuścić taką okazję.
gość_3aca9 2014-08-06 13:35   
gość_3aca9 - Profil gość_3aca9
Jak ktoś niżej wspomniał, wszystko okaże się w listopadzie. Na razie należy się cieszyć świetną ofertą. 47 zł na lot nawet do takiego Dortmundu to bardzo dobra promocja.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama