PPL odstąpiło od umowy

13 października 2007 13:59
19 komentarzy
Reklama
Wczoraj (12.10) Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” odstąpiło od umowy z konsorcjum Ferrovial – Budimex - Estudio Lamela na rozbudowę Portu Lotniczego Warszawa im. F. Chopina. Dla pasażerów oznacza to pewność, że Terminal 2 zostanie oddany do użytkowania w możliwie najkrótszym czasie i będzie spełniał wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Przez ostatnie 5 miesięcy konsorcjum usiłowało bezskutecznie uzyskać akceptację Państwowej Straży Pożarnej dla instalacji przeciwpożarowej w hali odlotów Terminalu 2. W czwartek, 11 października, do PPL dotarło ostateczne stanowisko Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej o braku akceptacji dla rozwiązań proponowanych przez konsorcjum Ferrovial - Budimex - Estudio Lamela. Decyzja ta uniemożliwia uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i uruchomienie hali odlotów. Wszystkie dotychczasowe terminy wynikające z kontraktu oraz aneksu zostały przekroczone. W ocenie PPL wykonawca nie jest więc zdolny do sprawnego zakończenia budowy oraz nie daje gwarancji, że jakikolwiek nowy termin zakończenia rozbudowy mógłby być dotrzymany.

Opóźnienia w oddaniu do eksploatacji Terminalu 2 powodują poważne utrudnienia dla pasażerów korzystających z lotniska, poważnie komplikują pracę liniom lotniczym, a dla PPL wiązały się z utratą zysków z wynajmu powierzchni komercyjnych na terenie Terminalu 2. Od 30 kwietnia, kiedy zgodnie z warunkami kontraktu hala odlotów powinna przyjąć pasażerów, konsorcjum wielokrotnie deklarowało, że pirs północny i hala odlotów Terminalu 2 są gotowe do otwarcia. Niestety te deklaracje szybko były weryfikowane przez rzeczywistość.

Jeszcze do niedawna konsorcjum Ferrovial – Budimex - Estudio Lamela zapewniało o swoim przekonaniu, że Państwowa Straż Pożarna, wkrótce wyda pozytywne stanowisko w sprawie instalacji przeciwpożarowej, a wówczas uruchomienie terminalu stanie się kwestią nieodległego czasu. Również to przekonanie okazało się bezpodstawne. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej po raz kolejny wyraziła swoje negatywne stanowisko, podkreślając przy tym, że wydanie stanowiska pozytywnego nie wchodzi w grę, dopóki nie będzie wiadomo, jakie prace w terminalu muszą być jeszcze wykonane, żeby instalacja przeciwpożarowa spełniła wymagania Straży. Kierownictwo PPL nigdy nie kontestowało stanowiska Państwowej Straży Pożarnej, gdyż ma świadomość, że w przypadku bezpieczeństwa pasażerów nie ma miejsca na ustępstwa wobec norm.

Z uwagi na brak precyzyjnych informacji ze strony wykonawcy na temat skali problemów związanych z instalacją przeciwpożarową i perspektyw ich rozwiązania, kierownictwo PPL podjęło współpracę z Instytutem Techniki Budowlanej. Specjaliści Instytutu prowadzą obecnie badania w Terminalu 2. Wyniki badań będą gotowe do końca października i powinny one wskazać, jakie prace muszą być jeszcze wykonane w hali odlotów Terminalu 2 i pirsie północnym. Zarząd „Portów Lotniczych” ma nadzieję, że do znalezienia najlepszego rozwiązania będzie można również wykorzystać fachową wiedzę i wyniki badań przeprowadzonych dotychczas przez specjalistów z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej.

Przejęcie przez PPL pełnej kontroli nad rozbudową lotniska skutkować będzie przyspieszeniem prac pozostałych jeszcze do ukończenia całej inwestycji. Pasażerowie uzyskają pewność, że nowo oddany terminal będzie spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa, jakie są stawiane nowoczesnym lotniskom.

Zakładany obecnie przez PPL harmonogram prac przewiduje niezwłoczne rozpoczęcie prac inwentaryzacyjnych, które potrwają do 7 tygodni. Ustalenie stanu faktycznego pozwoli na szczegółowe określenie zakresu prac dla wykonawców poszczególnych odcinków. Prace inwentaryzacyjne w hali odlotów Terminalu 2 i pirsie północnym potrwają do 4 tygodni. Wtedy będzie można określić harmonogram działań niezbędnych do uruchomienia hali odlotów i pirsu północnego. Niezwłocznie po zakończeniu inwentaryzacji w hali odlotów będzie możliwe rozpoczęcie robót niezbędnych do uruchomienia tej części Terminalu 2 - czytamy w opublikowanym komunikacie Biura Komunikacji Społecznej.

Krystian Urban

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
szumny 2007-10-15 15:43   
szumny - Profil szumny
Z treści artykułu wywnioskowałęm że straż pożarna nie dokunuje odbioru i jednocześnie nie wskazuje jakie zmiany tzreba wprowadzić. To konsorcjum ma zaproponować te zmiany a straż ich nie akceptuje. Może coś nie tak zrozumiałęm.
bavok 2007-10-15 15:41   
bavok - Profil bavok
Tak OT to GTL S.A. czyli firma zarządzająca lotniskiem w Katowicach dziś podpisała umowę z ULC i Politechniką Śląską i tworzą Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej :)
piotrekch 2007-10-13 22:09   
piotrekch - Profil piotrekch
do Cezary: co prawda tak jest wpisane w profilu, ale nie mieszkam w tym mieście od kilku lat ;)
To extra miało być w cudzysłowie.
W Szczecinie co prawda taras jest lepszy niż w Warszawie ale widoki już nie te ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy